GündemHaberler

10 Kış Uyarısı – Sürücüler İçin Hayati 10 Önlem Listemizde

10 Kış Uyarısı ile daha güvenli sürüş deneyimi yaşayın. Yolda kalmayın ve olası arıza ve kaza risklerini en aza indirin.

Kaygan veya buzlu yol şartlarında kazalar ile tuz veya toz gibi etkenler nedeniyle oluşan korozyon araçları servisleri aşındırmaları için sebepler oluyorlar. 

İkinci El Otomobil – Orhan Ülgür: “Lüks Otomobillerde İkinci El Piyasası Canlanacak”

Zorlu kış şartları eski veya yeni model bir çok otomobil için önemli riskler barındırıyor.

Sürücüler kış aylarında daha çok arıza yaşıyor. Servise gitme olasılığı diğer mevsimlere göre daha fazla oluyor. 

Bu kapsamda, kış aylarına girilmeden önce sürücülerin alması gereken önlemleri ve dikkat etmesi gereken noktaları derleyen Mobil Oil Türk A.Ş., motor yağı, silecek, lastik, far ve antifrizin kış döneminden önce mutlaka kontrol edilmesi gereken ilk noktalar olduğunun altını çizdi.

İşte kış ayına henüz girmişken sürücüler için önemli 10 Kış Uyarısı

Kış lastiği

Kış aylarına hazır olmanın ilk koşulu kış lastiklerinden geçiyor. Kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre derin olan dişleri, yağışlı havalarda ve buzlu yol koşullarında daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Böylece olası kazaların önüne geçilirken, aracın bağlantılı diğer aksamları da korunmuş oluyor.

Silecekler

Silecekler kış aylarında en çok kullandığımız parçalar olarak öne çıkıyor. Yaz aylarında çok kullanılmayan silecekler, aşırı ısıya maruz kaldığında kış aylarında verimliliğini yitirebiliyor. Bu yüzden, sileceklerin kontrolü ve gerekirse değişimi önem arz ediyor.

Antifriz kontrolü

Radyatörlerdeki suyun donmasını önleyen antifriz sıvısı mutlaka kontrol edilmeli. Özellikle 0 derece ve altına inen hava sıcaklıklarında suyun donmamasını sağlayan antifriz, soğutma sistemindeki kireçlenme, aşınma, pas gibi olumsuz etkilere karşı da otomobilinizi koruyor.

Far ayarı kontrol edilmeli

Farlar kışın en önemli otomobil aksesuarı olacak. Erken kararması, yağış ve sis şartlarında farlar olmazsa olmaz. Kış aylarında uzun, kısa ve sis farlarının düzgün çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmeli ve bakımları tam olmalı.

Düşük voltajlı akü yolda bırakabilir

Sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında aracın aküsü voltaj veya güç kaybına uğrar. Bu durum aracın marş basmasında sorun yaşanması anlamına gelebilir. Hatta ömrünün sonuna gelmiş eski aküler aracı çalıştırmayabilir. Bu nedenle kış öncesi hızlı ve pratik bir akü testi yapmak iyi olabilir.

Direksiyon sistemi önemli

Aşırı ısı değişiklikleri nedeniyle oluşan çukurlar ve yol yüzeyinde bulunan tuz ve kum gibi aşındırıcı maddeler otomobilin direksiyon ve süspansiyon sisteminin aşınmasını hızlandırabiliyor. Salıncak, alt rotil gibi temel süspansiyon elemanlarının, özellikle tuzdan kaynaklanan kirlenme nedeniyle düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Cam suyu

Silecek suyu da kış aylarında yola çıkmadan kontrol edilmesi gereken bir diğer önemli etken. Kuru havaların yanı sıra yağışlı havalarda da en sık kullandığımız noktalardan birisi cam suyu ve silecek suyu.

Frenlere özel dikkat

Fren sistemine ait donanımlar yılın diğer mevsimlerine oranla kış aylarında daha yoğun bir aşınmayla karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle, fren ve freni oluşturan parçaların her zaman büyük bir titizlikle ele alınması ve en ufak aksaklıkta değiştirilerek yenilenmesi gerekiyor. Bu noktada eski bileşenlerin kullanılması, sürüş güvenliğini zayıflatarak kazaların artmasına neden olabiliyor.

Motor yağında güven ve kalitenin önemi

Hava sıcaklıkları düşmeden önce kontrol edilmesi gereken bir diğer nokta ise motor yağıdır. Motor yağı aracın kalbi sayılan motorun, tüm aksamlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için kritik önem taşır. Bu bakımdan, kış aylarından önce motor yağı seviyesinin kontrol edilmesi ve eksikse tamamlanması gerekir.

Düşük sıcaklıklarda motor yağının akışkanlığını sürdürmek, yüksek sıcaklıklarda ise yağın aşırı seyreltilmesinin önüne geçmek için motor yağının kaliteli ve güvenilir bir markadan seçilmesi motorun ömrü için faydalı olacaktır.

Dünyanın önde gelen sentetik motor yağı Mobil 1 ile kaliteli hizmetin avantajlı fiyatlarla sunulduğu Mobil 1 Center yağlama merkezlerinde, uzman ekip kontrolünde yapılan yağ değişiminin yanı sıra 10 kritik nokta kontrolü ücretsiz olarak sunularak.

Lastiklerden frenlere, yağ seviyesinden süspansiyon sistemine kadar toplamda 10 kritik nokta kontrolü uzman ekiplerce sadece 15 dakikada sağlanıyor.

Yorgun filtreler değiştirilmeli

Uzun süre kullanılmış veya yaz aylarında uzun yollara maruz kalmış filtreler, kış aylarında otomobillerin geç ısınmasına neden olabiliyor.

Ayrıca, yakıt donmalarına karşı yakıt filtresinin kontrol edilmesi ve aracın klimasının sağlıklı çalışabilmesi için polen filtresinin temiz olması gerekiyor. Bu nedenle kış aylarında hava, yakıt ve polen filtresinin uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi öneriliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu