Araba FiyatlarıFoto GaleriKiaYeni Araba Modelleri

2017 Kia Cerato 1.6 CRDi Özellikleri – Fiyatı – Sürüş İzlenimi

2017 Kia Cerato, 1.6 litrelik dizel motoru ve 7 ileri DCT şanzımanıyla test sürüşlerinden edinilen izlenimleri, bu modelin Türkiye fiyatı ve özelliklerini bu yazıda bulabilirsiniz. 

Türkiye’de en çok tutulan sınıf olan kompakt sınıfın temsilcisi Kia Cerato yeni yüzüyle karşımıza çıktı. Sınıfının en beğenilen modeli olduğu söylenemez ancak yakıt tüketimi, performans değerleri gibi özellikleri göz önünde bulundurulduğunda Türk otomobilseverler için ideal otomobillerden bir tanesi olduğu söylenebilir.

Basit ve gösterişsiz ama hoş tasarıma sahip olan 2017 Kia Cerato, sportif bir görünüme sahip. Markanın ”Kaplan burnu” olarak tanımladığı yapıyı Yeni Cerato’nun ızgarasında görebiliyoruz. Bu burunları iri ve dikdörtgen formdaki yatay farlar ve ızgara tasarımı tamamlıyor. Genel olarak yumuşak hatlara sahip bu modelde farlar köşelere nazaran daha yumuşak bir form aldı.

2017 Kia Cerato
2017 Kia Cerato – 1

2017 Kia Cerato 1.6 İç Tasarım

Yeni Cerato’da dış tasarımın basit yapısı iç tasarıma da taşındı. Konsolda yer alan tuşlara fazla yer verilmemiş ve sadelik gözetilmiş. Konsol ise yuvarlak bir forma sahip. Diğer yandan bilgi ekranı ve havalandırmaların etrafına karbonfiber görünümü kazandırıldı. Ancak bilgi ekranının standartlara göre küçük ve dokunmatiğinin üst düzey olmadığı söylenebilir.

Geniş tutulan iç mekanın getirdiği ferahlık havasına Sunroof artı bir etki gösteriyor. Torpido gözü çok büyük olmamakla birlikte yeterli kapasiteye sahip. Konforun ön planda tutulduğu iç tasarımda kaliteli malzemeler dikkat çekiyor.

2017 Kia Cerato 1.6 Performans

136 beygir güce ve 294 Nm torka sahip olan bu model performansı ile dikkat çekiyor. Otomobilin boş ağırlığının standartlar göz önüne alındığında biraz ağır olduğu söylenebilir. Ancak buna rağmen 2017 Kia Cerato 1.6 modelinin hızlanması oldukça iyi. 7 ileri DCT şanzımanın ise gaz pedalıyla uyumu dikkatlerden kaçmıyor. Nitekim düz vites tercih edenlere bile düz vitesi aratmayacak tepkiler veriyor.

2017 Kia Cerato
2017 Kia Cerato – 2

Yol tutuşuna geldiğimizde ise bir sıkıntı olmadığı gözleniyor. Diğer yandan virajlara girilirken dikkatli olunması gerektiğinin altını çizmeliyiz. Nitekim dar alanda manevra kabiliyetinin çok da ileri olduğu söylenemez.

2017 Kia Cerato yakıt tüketiminde ise oldukça iddialı geldi. Nitekim yoğun İstanbul trafiğine rağmen ortalama olarak yalnızca 6.2 litre yakıt tüketiyor. Yakıt tüketimi miktarının düz vitesli dizel araçların standardını yakaladığı söylenebilir.

Yeni Kia Cerato 1.6 Avantajları ve Dezavantajları

Yeni Kia Cerato’nun kullanıcısına sunduğu avantajları arasında hoş tasarımı, konforlu ve geniş iç hacmi, yüksek performansı, şanzımanın yerinde tepkileri ve sürüş keyfi olduğu söylenebilir. Diğer yandan dezavantajlarına geldiğimizde ise yer aldığı sınıfının standartların göre fazlaca yere yakın olduğu söylenebilir. Dezavantajlarına küçük bilgi ekranını ve dokunmatiğinin gelişmemiş olduğu, dar alanda manevra kabiliyetinin az olmasını ve viraj performansının vasat olduğu eklenebilir.

2017 Kia Cerato
2017 Kia Cerato – 3

Yeni Kia Cerato 1.6 Teknik Özellikler

4 silindirli 1582 cc olan bu model 136 HP güce sahip. Şanzıman olarak 7 ileri otomatik şanzımanın kullanıldığı bu modelin fabrika verilerine göre yakıt tüketimi 100 km’de ortalama olarak 4.6 litre oalrak gerçekleşiyor. Yakıt türünün dizel olduğu Yeni Cerato, 0-100 km/s hızlanmasını 10.8 saniyede gerçekleştirmektedir. Ulaşabildiği maksimum hız seviyesi ise 190 km/s’dir. Yakıt kapasitesinin 50 litre olduğunu, bagaj hacminin ise 482 litre olduğunu da ekleyebiliriz.

Bunlara ek olarak bu modelin uzunluğu 4560 mm, genişliği 1780 mm iken, yüksekliği ise 1445 mm’dir.

Yeni Kia Cerato 1.6 Türkiye Fiyatı

Dizel otomatik olan bu versiyon 97 bin 800 TL’den fiyatlarla yeni sahiplerini Yetkili Kia Satış Bayileri’nde bekliyor. En ucuz Cerato versiyonu ise 1.6 litre benzinli, düz şanzıman seçenekli versiyondur. Bunun fiyatı ise 68 bin 900 TL’dir.

2017 KIA CERATO FOTO GALERİ

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu