2018 Model ArabalarHaberlerPorscheYeni Araba Modelleri

2018 Porsche Cayenne (SUV) Özellikler ve Fiyat

Porsche, Cayenne (SUV) modelini 2018 yılı için yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Test sürüşleri sırasında kameralara yakalanan bu modelden hem tasarım hem de teknik açıdan birçok detay da ortaya çıkmaya başladı. İşte 2018 Porsche Cayenne…

2018 Porsche Cayenne modelinin bugüne kadar çekilen fotoğraflar arasında en net ve detaylı görüntüler elde edildi. Markanın 4×4 pazarına girişi Porsche’nin marka imajına aykırı olduğundan birçok Porsche tutkunu bu girişimi garipsemişti. Ancak son yıllarda otomobil pazarında hızla büyüyerek büyük bir pay elde eden 4×4 modeller firmanın nakit akışı sağlaması açısından hayati derecede önem arz ediyor.

Markanın en başarılı SUV modeli Macan olmasına rağmen, Cayanne de markanın 4×4 segmentindeki satışlarında oldukça yüksek bir paya sahip. Şirketin verilerine göre 2016 yılı içerisinde 70.000 adetten fazla Cayenne satışı yapıldı. Bu rakam Porsche’nin toplam satışı içerisinde yüzde 30’a tekabül ediyor.

Fotoğraflar her ne kadar kamuflajlı olsa da Cayenne’nin 2018’de yaşayacağı tasarımsal değişimlere dair öngörüler elde edilebiliyor. Kamuflajlı fotoğraflara ilk bakışta ilk dikkati çeken  yeni ve büyük ön panjurlar oluyor. Selefine kıyasla ön panjurlar daha yukarıya yerleştirildi. Diğer yandan iki panjurun ortadakini çevrelemesi bu bölümün daha geniş gözükmesini sağlıyor. Far kısmının yoğun kamuflaj altına alınması farların formunun büyük bir değişimden geçeceğinin bir ipucu…Diğer yandan tekerleklerin yapısı net olarak görülebiliyor.

Arka tarafa bakıldığında ise bu modelin ön taraftaki farlarda olduğu gibi arka kısımda yer alan farlara da yoğun bir kamuflaj uygulandığı görülüyor. Diğer yandan bu kamuflaja rağmen bagaj kapağı boyunca uzanan ince LED şerit dikkat çekiyor. Genel olarak incelendiğinde ise 2018 Porsche Cayenne, tasarım olarak Panamera modelinden esinlendiği gözüküyor.

MLB Evo Mimarisi Kullanılacak

Yeni Cayenne modelinde Volkswagen Grubu’nun da kullandığı MLB Evo mimarisi kullanılacak. Bu mimari Volkswagen Grubu çatısı altında yer alan Audi Q7 ve Bentley Bentayga gibi diğer lüks SUV modellerde de kullanılıyor. Diğer yandan MLB Evo yeni Volkswagen Touareg ve Lamborghini Urus modellerinde de kullanılacak.

Kullanılacak yeni platform Cayenne’nin güncel versiyonunda kullanılan platformdan daha hafif olduğu biliniyor. Porsche’nin bunu kullanarak hafif materyallerin de yardımıyla bu modeli selefine kıyasla 100 kilogram daha aşağı çekeceği öngörülüyor. Bu durumda otomobilin hem sürüş performansını hem de yakıt tasarrufunu arttırıcı bir özellik sunuyor.

İç Kabinde Daha Radikal Değişiklikler Olacak

Dış tasarımda yaşanacak yüzeysel değişikliklerin tersine iç kabindeki değişim daha geniş çaplı olacak. Panamera’da kullanılan dijital kontrol panelin ve orta konsolun yeni Cayenne modelinde de olacağı söyleniyor. Yüksek çözünürlüklü ekranlar, dokunsal geribildirimli kontroller ve gelişmiş bağlantı servisleri gibi yenilikler de iç kabinde sunulacaklar arasında yer alıyor.

Motor Seçenekleri

Yeni Cayenne’de motor seçenekleri büyük oranda selefiyle aynı olacak. Altı ve sekiz silindirli dizel ve benzinli motorlarla devam edilecek. Ancak bunlar güncellenerek şu anki versiyonda kullanılan motorlardan daha yüksek bir performans ve yakıt tasarrufu sağlayacak.

2018 Porsche Cayenne Fiyat

Bu modelde giriş seviyesi selefinde olduğu gibi V6 motorlu Cayenne dizel olacak. Bu versiyonun fiyatının ise Amerika pazarında 71.000

Giriş seviyesi model yine V6 motorlu Cayenne dizel olacak ve fiyatı Amerika’da 71.000 dolardan başlayacak. Sınıf lideri düzeyinde performans sunan Turbo ve Turbo S modelleri ise 130.000 dolar civarı fiyatla satılacak.

Hibrit teknoloji de SUV serisinde yer almaya devam edecek. Yeni Panamera Turbo S E-Hybrid sistemini 680 hp güç çıkışı ile Cayenne serisinde görebiliriz.

GÜNCELLEME: 2018 Porsche Cayenne modelinin test sürüşlerinden ilk ”Kamuflajsız” fotoğraflar sızdı. Yeni fotoğrafları ve tasarımı incelemek için TIKLAYINIZ.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu