2019 Model ArabalarElektrikli ArabalarHaberlerHibrit OtomobillerMazdaYeni Araba Modelleri

2019 Mazda3 ve Mazda3 Sedan Resmen Tanıtıldı

Mazda3 “Yeni bir çağın başlangıcı” olarak tarif edilirken, firmanın Skyactiv mimarisini ve yeni Skyactiv-X benzinli motorunu kullanan ilk modeli oluyor. Kıvılcım kontrollü sıkıştırmalı yanma (SCCI) sistemine sahip motor, benzinli ve dizel motorların avantajlarını bir arada sunuyor.

Araç sade olduğu kadar şık ve dikkat çekici bir tasarıma sahip. Sedan ve hatchback versiyonların tasarımları evrim geçirmiş ancak Vision Coupe konseptinden aldığı stil özellikleriyle asıl yıldız sedan diyebiliriz. Kodo tasarım dilinin yeni yorumlaması denebilir.

Mazda3

Tasarım, ince farlara doğru uzanan ve krom kanatlara sahip ön panjur, arkaya doğru ilerlediğimizde dinamik ve akıcı bir tasarımla birleşiyor. Bagaj kapağına entegre rüzgarlık, ince arka farlar ve ikili egzoz çıkışlarıyla bu kısımda sportif bir hava var.

Mazda3

Otomobilin iç kabini selefinden çok daha lüks ve önemli değişiklikler var. Sade tasarımın benimsendiği kabinde üç kollu direksiyon simidi, tablet tipi 8.8 inç dijital panel ekranı, konsolda bolca krom kaplama dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra özel desenli deri döşemeler konfor ve lüksü artırıyor.

Mazda firması yapılan değişiklikler sayesinde otomobilin hızlanırken, dönüşlerde ve fren yaparken çok daha doğal ve sezgisel bir his verdiğini, sürücünün otomobili adeta bir uzvu gibi hissedeceğini belirtiyor.

Mazda3

Bir diğer önemli özellik ise parlak siyah renkte ve birden fazla katmanla derinlik ve şeffaflık algısı veren özel efektli vites çevresi. Teleskopik direksiyon, orta kısımda uzatılan kol dayama yeri ve vitesin önünde yeniden konumlandırılan bardak tutucular da diğer özellikler arasında bulunuyor.

Motor Seçenekleri Neler?

Kaputun altında piyasaya göre farklı motor seçenekleri bulunuyor. Mazda henüz tüm ayrıntıları vermedi ancak 1.5, 2.0 ve 2.5 litre benzinli motorlar ve 1.8 litre dizel motor sunulacağını doğruladı. Firma Skyactiv-X motorun silindir hacmini açıklamadı, sadece yeni M Hybrid sisteminde elektrik desteğiyle birlikte yer alarak yakıt tasarrufu sağlayacağını belirtti.

Mazda3 ayrıca gelişmiş i-Activ dört çekişli sürüş sistemi ve yeni G-Vectoring Control Plus sistemiyle birlikte sunulacak. Otomobilde, önde MacPherson, arkada torsiyon çubuklu yeni süspansiyon kullanılmış.

Mazda3

Güvenlik Mazda3’ün Hassasiyeti

Güvenlik bakımından ise Mazda3, yan radarları kullanarak kavşaklarda sürücünün göremediği araçları tespit edebilen “Önden Geçen Trafik Uyarısı” gibi sürüş yardım sistemleri sunuyor. “Otomobil Seyir” ve “Trafik Destek Sistemi” ile de donatılabiliyor. Bu sistem trafik sıkışıklıklarında gaz, fren ve direksiyonu otomatik kontrol edebiliyor. Mazda mühendisleri kızılötesi kamerayla sürücüyü izleyen ve yorgunluğunu tespit edebilen bir sürücü uyarı sistemi de geliştirmişler. Eğer sürücünün sürüşe devam edemeyecek kadar yorgun olduğu tespit edilirse sistem sesli uyarı veriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı