2022 Model ArabalarAraba FiyatlarıHaberlerMercedesYeni Araba Modelleri

2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü!

2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü! AMG’nin ilk tam elektrikli sedanı, onu rahat bir e-kruvazörden sportif bir avcı uçağına dönüştürmek için çok sayıda ince ayarla geldi.

2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü!

AMG’nin en ünlü arabalarından birinin takma adının “Hammer” olmasının bir nedeni var. Mercedes’in performans kolu, en gürültülü, en büyük motorları ve çelik gibi hassasiyetle rakiplerine aman vermemeye hazır.

Çift motorlu, dört tekerlekten çekişli Mercedes-Benz EQS580’in ayarlanmış bir versiyonu olan ilk elektrikli performans sedanını ele alma zamanı geldiğinde, AMG bir ikilemle karşı karşıya kaldı. Sadece gücü açmak yeterli mi yoksa bir AMG EV’nin kaymasıyla biraz daha gürlemesi mi gerekiyor?

2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü! Görünüşte AMG EQS, EQS580’den sadece biraz farklıdır. Gökkuşağı kemerli profili ve kısa burunlu oranları bir AMG makinesinin olağan geniş kalçalı ve hırıltılı şekline destek oluyor. Daha yakından incelendiğinde ön taraftaki yıldızlı gökyüzü ızgarası yerine dikey krom çubuklar ve eğimli arka güvertenin arka kenarında bir ördek kuyruğu spoyleri ile saldırganlığın ipuçlarını veriyor.

2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü! Parlak siyah vurgular, kromla süslenmiş bir ön ayırıcı, yan hava girişleri (daha iyi aerodinamik verimlilik için havayı ön tekerleklerin önüne yönlendirir) ve difüzör tarzı arka kısım gibi diğer ayrıntılar muhtemelen yalnızca sert EQS gözlemcileri tarafından fark edilecektir. AMG arması, yalnızca 516 atla değil, 751’e varan bir izdihamla karşı karşıya olduklarına dair en büyük ipucu.

2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü!

EQS’yi hız sınırını aşan motorlar, EQS580’dekilerin güçlendirilmiş versiyonlarıdır. Gaz motorları kaplamalı pistonlar ve titanyum valflerle övünürken, elektrik motorları daha güçlü bir akım almalarını ve böylece daha fazla güç üretmelerini sağlayan yükseltilmiş sargılarla sıcak çubuklu hale gelir. Elektrikli hızlanmada bir benzerlik var, ancak AMG, Sport ve Sport+ modlarında arkadan çekişli heyecan geçmişini korumak için çaba gösteriyor.

Burada mühendisler, AMG EQS’ye tork dağıtımına hafif bir arka önyargı verdi ve stabilite kontrol sistemi biraz kaymaya izin veriyor. 2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü! Normal sürüşte, tork dağılımı dakikada 10.000 kez kontrol edilir ve ayarlanır – yani, bir pizza sipariş ettikten sonra teslimat güncellemenize ne sıklıkta bakarsanız bakın – bir saniye bile verimsiz güç dağıtımını önlemek için.

Bu büyük güç, soğutma sistemleri için büyük sorumluluk getirir. Motorları mutlu bir çalışma sıcaklığında tutmak için, rotor şaftı boyunca sıvı soğutmalı kanalların yanı sıra stator üzerinde bir ısı emici görevi gören AMG’ye özgü nervürler ve invertörde aynı şeyi yapmak için seramik kanatlar vardır. Doğrudan tahrikli şanzımanlar, bir yağ soğutucusu aracılığıyla uygun sıcaklıkta tutulur.

Yolculuğumuzda, soğutucular seramik kanatlı başparmaklarını oynatıyorlardı. California, Palm Springs’in üzerinde buz gibi soğuk bir gündü ve dağlar cadı gibi bir sis içinde kundaklanmıştı. Koşullar sürücü için zorlayıcı olabilir, ancak EQS kaygan dönüşlerde bile güvenle hareket etti. 2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü! Küçük gelmiyor. Bu arabanın AMG onayı, herhangi bir önemli ağırlık azaltmayı içermiyordu -boş ağırlığı 5600 pounddan fazla- ama kuyruğunu kıstırıyor ve köşeleri düz ayaklı bir otoriteyle alıyor.

Arka aks yönlendirmesi, AMG EQS’yi dönüşlerde sanal olarak bükmek için üzerine düşeni yapıyor ancak standart otomobilden en büyük fark büyük gövdenin tümsekler ve yükselmeler üzerindeki kontrolünde. 2022 Mercedes AMG EQS Avcı Uçağına Dönüştü! Süspansiyon hala çok bağlantılı ön ve arka hava yastıkları tarafından yaylanırken, bileşenlerin kendileri AMG’ye özgüdür.

Burçlar, yataklar, ve bağlar yeniden tasarlandı veya diğer Mercedes AMG modellerinden farklı. Geri tepme ve sıkıştırma sönümlemesi birbirinden bağımsız olarak ayrı ayrı ayarlanıyor ve rahat yastıklama ile sportif kontrol arasında daha geniş bir yayılma sağlıyor. Sonuç olarak, diğer EQS trimlerinin ağırlığı ortadan kalktı.

Mercedes AMG EQS bu kış satışa çıkacak ve 150.000 dolardan başlamasını bekliyoruz. Bu da onu lüks elektrikli sedanlar alanında en üst sıraya koyuyor. Bunlardan, iç mekan ve sürüş konforu söz konusu olduğunda Lucid hariç tüm rakiplerini geride bırakıyor, ancak hızlanma söz konusu olduğunda Porsche Taycan Turbo S veya Tesla Model S Plaid gibi daha hafif veya daha güçlü tekliflerle rekabet edemiyor.

AMG EQS’deki 400 volt, 107,8 kWh, lityum iyon pil, uyumlu DC hızlı şarj istasyonlarında daha yüksek şarj kapasitesi ve daha kısa şarj süreleri için yeniden yapılandırıldı -Yaklaşık 190 mil boyunca yaklaşık 20 dakika- Hızlı doldurmanın sorun olmadığı evde veya işte, akıllı şarj, pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu