2022 Model ArabalarBMWElektrikli ArabalarHaberlerYeni Araba Modelleri

2023 BMW XM: Tüm Yeni Detaylar

2023 BMW XM: Tüm Yeni Detaylar. BMW, bir aydan uzun bir süre önce, cesur ama sarsıcı bir tasarıma sahip büyük bir plug-in hibrit süper SUV olan XM konseptiyle otomobil dünyasını şok etti.

2023 BMW XM: Tüm Yeni Detaylar

Seri üretim araba tasarımda sadeleştirmelere gidecek gibi duruyor. Ayrıca 70’lerin sonundaki efsanevi M1’den bu yana ilk saf BMW M modeli olacak. Büyük bir mirasın taşıyıcısı olacak ancak daha sadeleşmiş bir şekilde.

2023 BMW XM: Tüm Yeni Detaylar. Evet, daha önce de değindiğimiz gibi, Concept XM, şüphesiz son zamanlardaki en tartışmalı çıkışlardan birisi. BMW’nin cesur ve akılda kalıcı bir şey yaratma çabasına saygı duyuyoruz, ama mesele burada bitmiyor.

Araç, BMW’nin lüks modeller için yeni tasarım yönünü devasa bir yatay böbrek ızgara, ikiz “power dome kaput” ve göz alıcı üst gündüz farlarına sahip bölünmüş modül far düzeni gibi unsurlarla sergiliyor. Profilde, XM dik eğimli bir ön cama, benzersiz omuz çizgisi detaylandırmasına ve özgün biçimli camlara sahip.

2023 BMW XM: Tüm Yeni Detaylar. Arka tasarım ayrıca altıgen, dikey olarak konumlandırılmış ikiz egzozları ve çıkıntılı L biçimli arka lambaları ile dikkatleri çekiyor. Neyse ki, kaslı bir duruş ve geniş kalçalarla orantılar sağlam.

XM Concept’i dış cepheye benzer şekilde bir iç mekan üretimine yakın.

Lüks, teknoloji ve sürücü odaklı bir kokpit ile öne çıkacak. Konsept aynı zamanda eskitme kahverengi deri, kadife, bakır ve karbon fiber süslemeyle fütüristik bir estetik sergiliyor.

Üretim modelinin aynı stil ayrıntılarını ve düzeni korurken daha geleneksel malzemeleri tercih edeceğini varsaymak güvenli olabilir.

2023 BMW XM: Tüm Yeni Detaylar. Kavisli bir gösterge paneli, bilgi-eğlence ekranı son derece başarılı. Renkli M odaklı grafiklerle katmanlanmış ekran, SiriusXM uydu radyosu, OTA (kablosuz güncellemeler), kablosuz şarj, Apple CarPlay, Android Auto ile birlikte iDrive kurulumunun en yeni versiyonunu destekliyor.

XM muhtemelen yaklaşmakta olan 7-Serisi ile aynı Seviye-3 otonom sürüş sistemini sunacak. Intel’in otonom teknolojiler odaklı yan kuruluşu Mobileye ile birlikte geliştirilen sistem, Tesla’nın Otopilot’una kıyasla belirli parametreler altında daha uzun süreli eller serbest sürüşü mümkün kılacak.

Hibrit Mi Olacak?

2023 BMW XM: Tüm Yeni Detaylar. BMW henüz pil boyutunu açıklamamış olsa da, CLAR tabanlı XM, tamamen elektrikli 50 mil (80 km) menzil sunacak ve neredeyse sessiz bir itiş gücü sağlayacak. 

Muhtemelen çift turbo 4,4 litrelik bir ünite ile birlikte çalışan XM motoru muazzam bir 750 hp (550 kW) güç çıkışı ve 1.000 Nm maksimum tork sağlıyor. Bu da üretilmiş en güçlü BMW M ile karşılaşacağımızı gösteriyor. 

Plug-in ‘M Hybrid drive’ sistemi, bir V8 motorla birlikte çalışıyor. XM’nin güç aktarma sistemi çevreye oldukça hassas. Asfalt ve arazi yollarda dinamik M sürüş modları dört çekişi destekleyecek.

BMW, XM’nin pil paketinin ne kadar büyük olduğunu söylemedi, ancak şirket, şarj başına yalnızca elektrikle yaklaşık 30 mil menzil tahmin ediyor.

Eski deri döşemeyi ve kapitone kadife arka koltukları çok sevdik ancak BMW muhtemelen nihai ürün için daha hafif malzemeler seçecek.

Yakıt Ekonomisi ve Gerçek Dünya MPG
Güvenlik ve Sürücü Yardımı Özellikleri
Garanti ve Bakım Kapsamı

İşte bu üç özellik öne çıkan önemli elementler.

Çıkış Tarihi ve Muhtemel Rakipleri 

Munich Picasso XM’nin rakipleri arasında Tesla Model X Plaid, Lamborghini Urus, Range Rover Sport SVR, Mercedes-AMG GLE 63 S, Bentley Bentayga, Audi RS Q8 ve 680hp Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid yer alıyor. Fiyatlandırma, şüphesiz XM’nin yüksek özellikleriyle eşleşecek, BMW’nin şimdiye kadar 150.000 $’ı aşan en pahalı ürünü olursa şaşırmayın.

M1’den sonraki ikinci özel M modeli Güney Carolina’daki Spartanburg fabrikasında gelecek yılın sonlarında üretime girecek. BMW Group’un Güney Karolina’da bulunan Spartanburg fabrikası üretimin bu yıl içinde başlamasıyla birlikte, önümüzdeki aylarda resmi bir lansman yapılacak. BMW’nin M muadilleriyle birlikte X3’ten X7’ye kadar SUV’ları üretildiği bu fabrikada yeni BMW’nin doğuşuna şahit olacağız.

Not: Bu haber, CarScoops’un sanatçısı Josh Byrnes’in gerçek BMW XM Concept’e dayalı bağımsız illüstrasyonlarının yanı sıra geçtiğimiz birkaç ay boyunca görülen üretim prototiplerini içeriyor. Görüntüler resmi değildir. BMW ile henüz BMW tarafından onaylanmamıştır. Fakat güçlü havadisler olduğunu söyleyebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu