BMWHaberlerMazdaSubaruToyota

4 Otomobil Devine Dev Fatura

Japon Takata şirketinin ürettiği hava yastıklarını kullanan Toyota, BMW, Mazda ve Subaru markalarına kötü haber geldi. Bu hava yastıklarında çıkan teknik problemlerden ötürü bu dört otomobil devine toplam 553 milyon dolar fatura çıktı.

Takata adlı şirketin ürettiği hava yastıklarında çıkan problem ise; ölüm ve yaralanmalara sebebiyet verebilecek arızalar olarak belirlendi. Konu ile ilgili yürütülen davada sonuç belli oldu. Takata’nın arızalı hava yastıklarını kullanan bu dört otomobil devi 553 milyon dolarlık bir ödeme yapmayı kabul etti.

Söz konusu bu dört şirket ortak bir açıklamada bulundu. Anlaşmaya rağmen Takata’nın hava yastıklarında çıkan problemlerden ötürü bu şirketler sorumluluk almadıklarını belirtti. Dava sonucunda yapılan anlaşmada ise Toyota 278.5 milyon dolar, BMW 131 milyon dolar, Mazda 76 milyon dolar, Subaru ise 68 milyon dolarlık bir faturayla karşı karşıya kaldı.

Dava sonucunun belli olmasına rağmen Takata ve otomotiv devleriyle ilgili davanın nihai sonuca ulaşmadığı ve dava sürecinin devam edeceği söyleniyor. Diğer yandan yapılan anlaşma sonrasında Takata adlı şirketin Tokyo borsasındaki hisselerinde yüzde 20’lik bir artış görüldü.

2017 yılının başında ABD, Takata’ya 1 milyar dolarlık ceza kesmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu