Öne Çıkan YazılarBlog

4×4 Araba Modelleri ve Özellikleri

Ülkemizde pek yaygın olmasa da 4×4 off-road araçlarının oldukça seveni olduğunu belirtmek gerekiyor. Son derece hacimli görünümleri ve yüksek motor güçleriyle 4×4 araçların sıkı bir deneyim vadettiğini söylemek yanlış olmaz. Hemen hemen her yere sürebileceğiniz en iyi 4×4 araba modelleri için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz. 

1. 2021 Ford Bronco

Listemizin başında son derece yeni bir araç bulunuyor. Aracın henüz piyasaya çıkmadığını belirtelim. Efsanevi Bronco’nun retro tarzını yeniden hayata geçiren Ford, 2021 model Ford Bronco ile takipçilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Aracı dünya pazarında muhtemelen 2021 yılının son aylarında göreceğiz. Çıkarılabilir bir tavan ve kapılara sahip olacağı söylenen aracın iddialı bir tasarıma sahip olacağını tahmin etmek zor değil. Teknik açıdansa Bronco’nun Ford Ranger ile benzer özelliklere sahip olacağını söyleyebiliriz. Ancak Ford Bronco’nun kullanıcılarına iki seçenek sunduğu birçok alan söz konusu:

 • 270 beygir üreten aracın motorunun 2.3 Ecoboost olacağı açıklandı. Buna ek olarak altı silindirli versiyonunda ise aracın 310 beygir gücüne çıkacağı söylenenler arasında yer alıyor.
 • Aynı zamanda manuel isteyen kullanıcılar için 7 vites sunan aracın 10 vitesli bir otomatik vites versiyonu da gelecek.
 • Son olarak aracın iki kapılı ve dört kapılı olmak üzere iki farklı modeli olacağı da biliniyor.

2. 2020 Jeep Cherokee

Arazi koşullarında rekabet etmesi en zor araçların başında Jeep Cherokee geliyor. Son derece yüksek motor gücüne sahip olan aracın 4×4 modeline ek olarak 4×2 modeli de mevcut. Ancak zorlu koşullar için elbette 4×4 türündeki Trailhawk modelinin öne çıktığının söyleyebiliriz. Nitekim motor özellikleri açısından Trailhawk’ın çok daha yüksek bir performans vadettiği gerçek. Jeep Cherokee 2020 motor söz konusu olduğunda ise üç farklı alternatife sahip.

 • Bunlardan ilki 140 hp gücündeki 2 litrelik motor seçeneği. Ancak bu motor seçeneğinin ülkemizde satışa çıkmadığını söyleyelim. 4×2 modeller için olan bu motor seçeneğinin gücü diğerlerine kıyasla biraz daha düşük.
 • Diğer seçenekse yine 2.0 dizel motora sahip olsa da 170 hp gücünde. Aynı zamanda bu motor hem 4×2 hem de 4×4 modeller için uygun.
 • Son seçenek ise 272 hp gücündeki 3.2 motor. Nitekim yukarıda değindiğimiz Trailhawk modeli de 272 hp gücündeki ikinci seçenek. Oldukça güçlü bir performansa sahip olan aracın gerçek bir arazi sürüşü vadettiğini yukarıda da vurgulamıştık.

3. 2020 Jeep Wrangler

Öncelikle tasarım olarak Jeep Wrangler’ın listemizin ilk sırasında yer alan Ford Bronco’ya son derece benzediğini söyleyelim. Ford Bronco’da olacağı söylenen önemli birçok özellik Jeep Wrangler’da halihazırda mevcut.. Gerçek bir arazi sürüş deneyimi vadeden araçla üstün bir performansın tadını çıkarabilirsiniz. Aracın genel özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 285 hp gücündeki motoruyla Jeep Wrangler oldukça yüksek bir motor gücüne sahip.
 • 3.0 ünitesinin yanı sıra altı silindirli motoruyla Jeep Wrangler ekonomik bir yakıt tüketimi de vadediyor.
 • İki ve dört kapılı seçeneklere sahip olan aracın dünyada en çok satan 4×4’lerin başında geldiğini de belirtelim.

4. 2020 Land Rover Defender

296 hp’lik motor gücüyle öne çıkan Land Rover Defender 2020 yılının piyasaya çıkması en çok beklenen araçlarından biriydi. Saatte 100 km hıza sadece 5.7 saniyede ulaşan aracın bu açıdan da oldukça tatmin edici olduğunu söylemek gerekiyor. Ülkemizde de popüler olan 4×4 üreticilerinden olan Land Rover’ın sadece tasarımına baktığınızda bile beklenmeye değer olduğunu görebiliyorsunuz.

 • 300 beygirlik motor gücüne sahip olan seçenekte araç 2.0 dizel ünite kullanıyor. Ayrıca aracın tork üretimi 400 nm seviyesinde.
 • İkinci seçenekte ise sürücüleri 400 hp ve 550 nm tork üretimi bekliyor. Buna ek olarak araçta 3.0 ünite mevcut.
 • Son olarak 400 hp’lik modelin lityum iyon pille kombine edilebildiğini de ekleyelim.

5. 2020 Land Rover Discovery

Listemizi iki Land Rover modeliyle bitirmemiz şaşırtıcı olmasa gerek. Çünkü az önce de söylediğimiz gibi Land Rover 4×4 araçların en popüler üreticilerinden biri. Turbo dizel motorun tercih edildiği aracın arazi sürüşleri için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha çok otoyolda kullanmayı düşünüyorsanız aradığınız aracın Discovery olmadığını belirtmeliyiz. Bu nedenle Land Rover Discovery’i off-road meraklıları için önerdiğimizi vurgulayalım.

 • 400 tork üreten araç 8 ileri otomatik vites barındırıyor.
 • 1999 cc hacme sahio olan aracın beygir gücü ise 240 hp.
 • 0’dan 100 km’ye 8.6 saniyede ulaşan Discovery’nin maksimum hızı 209 km/saat. Bu açıdan yukarıda da söylediğimiz gibi araç, otoban kullanımı için yetersiz olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu