Haberler

9 Ayda Akaryakıt İstasyonlarında 45 Milyar Lira Harcandı

Bu yılın Ocak-Eylül döneminde, akaryakıt istasyonlarından kartla 45 milyar liralık harcama yapıldı.

Anadolu Ajansı’nın Bankalararası Kart Merkezi verilerinden derlediği bilgilere göre, 2017’nin ilk 9 ayında, akaryakıt istasyonlarından kartlarla 305 milyon işlem gerçekleştirildi. Bu işlemlerin 73 milyonunda banka kartı kullanılırken 232 milyonu kredi kartlıyla yapıldı.

Banka ve kredi kartlarıyla akaryakıt istasyonlarından yapılan harcamaların tutarı 44 milyar 936 milyon lira oldu. Bu rakam, 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 20’lik bir artışı ifade ediyor.

Kartların çeşitliliği açısından ele alındığında, ilk 9 ayda kredi kartları ile yapılan alışverişin bedeli 39,6 milyar lirayı buldu. Banka kartlarıyla yapılan alışveriş ederi ise 5,3 milyar lira oldu. 2016 yılının aynı döneminde kredi kartı ile yapılan işlem tutarı 34,1 milyar lira olurken banka kartıyla yapılan işlem tutarı 3,4 milyar lirayı buldu. 2016’nın tamamına bakıldığında, banka ve kredi kartları ile akaryakıt istasyonlarında yapılan harcama tutarı 51,3 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

KARTLA EN FAZLA AKARYAKIT ALIMI AĞUSTOS’TA
Bankalararası Kart Merkezi kayıtlarına göre, akaryakıt istasyonlarından kartla yapılan alışverişin en fazla olduğu ay Ağustos oldu. Bu ay 5 milyar 863 milyon liralık alışveriş gerçekleşti. Bu alışverişlerin 5 milyar 64 milyon lirası kredi kartıyla, 799 milyon lirası ise banka kartlarıyla ödendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu