Haberler

ABD Üretimi Otomobillerlerin Fiyatları Artacak

Amerika Birleşik Devletleri, çelik ve alüminyum kısıtlaması yapınca, Türkiye’den ek vergi hamlesi geldi. Dünya Ticaret Örgütü’ne sunulan tarifeye göre, otomobillerdeki ek vergi yüzde 35’ten yüzde 60’a yükseltildi. Yani 21 Haziran’dan sonra ithal edilen otomobiller zamlı fiyatlarıyla kullanıcısına ulaşacak. Peki bu fiyat artışından en çok etkilenecek otomobiller hangileri olacak?

Türkiye, geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nden 87 milyon dolarlık araç ithal etti. 21 Haziran’dan geçerli olacak şekilde, ABD’den ithal edilecek araçlara yüzde 60 ek gümrük vergisi ekledi. Bu ek vergi ile Türkiye ekonomisine 52 milyon dolarlık ek gelir gelmesi bekleniyor.

Türkiye, ABD’den sadece Amerikan otomobilleri ithal etmiyor. Mercedes, BMW gibi lüks Alman markalarının da Amerika’da üretilen versiyonları bu ek vergi kapsamında olacak. BMW’nin X3, X4, X5 ve X6 SUV modelleri Amerika Birleşik Devletleri’nde üretiliyor ve Türkiye dahil tüm dünyaya buradan ulaştırılıyor. Aynı şekilde Mercedes’in de GLE ve GLS adlı SUV modelleri yine ABD’de üretiliyor.

Türkiye’de uygulanan ÖTV ve KDV nedeniyle fiyatları zaten pahalı olan bu otomobiller, ek verginin de eklenmesiyle iyice el yakacak.

Ek vergiden etkilenecek Amerikan otomobilleri arasında ise Jeep ve Ford markaları başı çekiyor. Jeep’in Grand Cherokee, Cherokee ve Wrangler modelleri Türkiye’ye Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor. Ford markasında ise yalnızca Mustang ABD’den ithal ediliyor.

BMW ile Jeep’in ek vergi konusunda hazırlığını erken yaptığı ve 21 Haziran’dan önce ithalatını tamamlayarak 2-3 aylık stoğa ulaştığı kaydediliyor. Böylece, BMW’nin X3 ile X5 ve Jeep’in Grand Cherokee ile Wrangler modelleri, önümüzdeki 3 ay boyunca ek vergi zammı görmeden satılacak.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu