HaberlerVolkswagen

Alman Devi 4.8 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

Alman otomotiv devi Volkswagen, hava yastıklarında yaşadığı problemlerden ötürü Çin’deki 4.8 milyon aracını geri çağırmak zorunda kaldı.

Dünyanın lider otomobil üreticilerinden olan Volkswagen, araçlarında yer alan ”Takata” marka hava yastıklarından ötürü Çin’e satmış olduğu 4.8 milyon aracını geri çağırmak durumunda kaldı. Geri çağırılan araçlar içerisinde Volkswagen firması tarafından üretimi yapılan araçlara ek olarak Çin’de SAIC ve FAW ile kurduğu ortaklıklar tarafından üretimi yapılan araçlar da yer alıyor.

Yapılan haberlere göre Çin Kalite Kontrol ve Teftiş Genel İdaresi, Volkswagen Çin’in 103.573 araç, FAW-Volkswagen 2.35 milyon araç ve SAIC Volkswagen 2.4 milyon araç geri çağıracağını kamuoyu ile paylaştı.

Çin Pazarında Başarılı

Volkswagen geçtiğimiz yıl Çin pazarında 3.98 milyon araç satmıştı. 2015 yılında ise yüzde 12.2 oranında bir artış kaydederek Çin gibi büyük bir pazarda en büyük yabancı otomobil üreticisi olmuştu.

Birçok Ölüm ve Yaralanmaya Sebep Oldu

Takata adlı hava yastığı üreticisi firma tarafından üretimi yapılan ürünlerin dünya genelinde minimum olarak 16 ölüm ve 180 yaralanma ile bağlantılı olduğu öngörülüyor. Bundaki sebep ise üretilen hava yastıklarında ortaya çıkan problemler. Nitekim hava yastıklarının içinde parçacıkların kaldığı ve bunların da yastığın patlamasına sebebiyet verdiği öne sürülüyor.

2018 yılının bahar aylarında başlayacak olan sorunlu hava yastıklarına sahip araçları geri çağırma süreci 2019 yılına kadar sürecek.

Öte yandan Takata tarafından üretimi yapılan hava yastıklarını kullanan tek otomobil devi Volkswagen değil. Bu markanın dışında General Motors, Daimler gibi diğer dünya devleri de var. Bu firmalar da 2017 yılının başında sorunlu Takata hava yastıklarının olduğu araçları geri çağırmıştı. İddiaya göre bu hava yastıklarını kullanan firmaları da büyük cezalar bekliyor.

Konu ile ilgili haberlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

‘O’ HAVA YASTIKLARINI KULLANAN OTOMOTİV DEVLERİ BÜYÜK CEZALAR İLE KARŞI KARŞIYA

HAVA YASTIĞI ÜRETİCİSİ TAKATA İFLAS ETTİ

DİĞER VOLKSWAGEN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu