HaberlerVolkswagen

Alman Devine Bir Şok Daha!..

Alman otomotiv devi Volkswagen’a, dieselgate skandalından ötürü bir şok daha geldi.

Bir süre önce çıkan Volkswagen’ın emisyon skandalı iddiası haberleri otomotiv dünyasının gündemine bomba gibi düşmüştü. Bu iddiaların ardından Volkswagen’a soruşturma açılmış, ve Volkswagen yetkilileri iddiaları kabul etmişti. İddialara göre Volkswagen emisyon testleri için bir cihaz geliştirmişti. Bu cihaz aracın emisyon testi sırasında emisyon salınımını gerçek değerinden daha düşük göstererek testten geçmesini sağlıyordu.

Birçok Ceza Ödemişti

Davaların açılması, suçun kabul edilmesi üzerine Volkswagen birçok ceza yemişti. Bunun dışında cihazın kullanıldığı araçların geri çağırılması büyük bir maddi külfet oluşturmuştu. Tüm bunlarla birlikte Volkswagen’ın emisyon skandalı davalarında ve ilgili diğer harcamalarında 25 milyar dolar civarı bir zarara uğradığı tahmin ediliyor.

Şirket Mühendisleri Tutuklanıyor

Volkswagen şirketine açılan davaların yanı sıra, emisyon davasında adı geçen Volkswagen mühendisleri ve üst yöneticileri de yargılanmaya başlamıştı. Zor günler geçiren Volkswagen’ın mühendisleri görülen davalar neticesinde ”dieselgate” skandalı adı altında tutuklandı.

İlk aşamada ABD’de başlayan dava silsilesi, dünyanın diğer bölgelerine de yayılmıştı ve bu durum hala Volkswagen’ın başına dert olmaya devam ediyor. Nitekim şirket hala konu ile ilgili birçok dava ile uğraşıyor. Son gelen haberlere göre Volkswagen’ın üst düzey mühendislerinden bir tanesi, dieselgate skandalı davası neticesinde tutuklandı. Böylelikle bir ilk gerçekleşmiş ve ilk defa bu dava süresince bir Volkswagen çalışanı tutklanmış oldu.

Volkswagen’ın ABD’de devam eden yargı süreçlerinde dizel motorlardan sorumlu olan mühendisi James Liang, mahkeme tarafından dava neticesinde 40 aya mahkum edildi. Liang, bu tutuklama kararına ek olarak 200.000 dolarlık bir para cezası ödemek durumunda kalacak.

Diğer yandan Liang, bu dava adı altında ilk tutuklanan Volkswagen çalışanı olmasının yanı sıra, halen sekiz Volkswagen çalışanının dava süreci devam ediyor. Bu da demek oluyor ki ilerleyen zamanlarda yargılanan diğer Volkswagen çalışanları da tutuklanabilir.

VOLKSWAGEN EMİSYON SKANDALI İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu