HaberlerMercedes

Alman Otomotiv Devi Tam 3 Milyon Aracını Geri Çağırıyor!..

Alman otomotiv devi Mercedes, Avrupa pazarında daha önce satmış olduğu 3 milyon dizel aracın geri çağrıldığını belirtti. 

Mercedes Daimler, Avrupa pazarında satmış olduğu 3 milyon dizel araçta yaşanan teknik problemlerden ötürü bu araçları geri çağırma kararı aldığını duyurdu.

Stutgart Savcılığı Ortaya Çıkardı

Stuttgart Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mercedes’in 2008 ile 2016 yılları arasında yasal emisyon değer sınırlarını aşan bir milyondan fazla otomobili ABD ve Avrupa pazarlarında sattığı otomoti sektörü gündemine oturmuştu. Mercedes’in OM 642 ve OM 651 motorlarında yer alan bir parçanın söz konusu otomobillerin emisyon değerlerini test sırasında gerçekte olduğundan daha az gösterdiği iddia edilmişti.

Bu tarz iddiaların gelmesinin ardından Mercedes Benz (Daimler) CEO’su Dieter Zetsche Salı (18 Mayıs 2017) yaptığı bir açıklamada dizel motorlara olan güveni yükseltmek için Euro 5 ve 6 normuna sahip 3 milyondan fazla dizel otomobilin geri çağrılarak, emisyon değerlerinin daha iyiye çekileceğini duyurdu.

Çağırılma İşlemi Önümüzdeki Hafta Başlıyor

Yapılan açıklamada söz konusu araçların önümüzdeki haftadan itibaren çağırılmaya başlanacağı duyuruldu. Diğer yandan bu araçların sahibi hiçbir şekilde maddi açıdan bir kayba uğramayacak. Yapılacak bu geri çağırılma işleminin Mercedes’e toplam maliyetinin ise 220 milyon euro civarında olacağı düşünülüyor.

Mercedes Benz, Alman Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin geçen yıl yaptığı ölçümlerin ardından Nitrik oksit değeri yüksek 247 bin otomobilini geri çağırdığını duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu