HaberlerMercedesSmart

Alman Otomotiv Devinden Yeni Bir Rekor Geldi

Alman otomotiv devi Daimler AG Grubu, 2017 yılının ikinci çeyreğindeki satışları ve gelirleri rekor seviyelere ulaştı. 

Mercedes ve Smart markalarının bünyesinde yer aldığı ve merkezinin Stuttgart olduğu Daimler AG Grubu, 2017 yılının ikinci çeyrek mali sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Almanya merkezli otomotiv üreticisi Daimler, yeni yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği 41.2 milyar euro gelir ve 822 bin 500 satış ile rekor seviyelere yaklaştı.

Şirket tarafından paylaşılan rapora göre, grubun net karı geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar 452 milyon euro idi. 2017 yılının aynı döneminde ise bu rakam 2 milyar 507 milyon euroya çıktı. Söz konusu bu dönemde Daimler AG Grubu’nun ortaklarına atfedilen net kar 2 milyar 439 milyon euro olmuş oldu. Hisse başına gelen kazanç ise 2.28 euro olarak belirtildi.

Daimler Grubu’nun 2017 yılının ikinci çeyreğinde faiz ve vergi öncesi elde ettiği kar ise önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 arttı ve 3 milyar 746 milyon euro seviyesine çıktı. Grup gelirleri ise önceki yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 7 artış ile 41.2 milyar euroya çıktı. Bu rakamın özelliği ise grup gelirlerinin en yüksek rakamı olması olarak belirtildi.

Tüm birimlerdeki toplam Daimler AG satışlar ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 arttı ve 822 bin 504 adete çıkarak rekor seviyeye ulaşmış oldu.

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Otomobil Sorumlusu Dr. Dieter Zetsche, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Harika bir ikinci çeyrek sonuçları elde ettik. Stratejimiz etkisini gösteriyor. Kendimize daha iddialı hedefler koyduk. Onlara birim satış ve karlılık açısından ulaşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu