TeslaElektrikli ArabalarGündemHaberlerTeknoloji

Almanya Tesla Markasına 12 Milyon Dolar Ceza Kesti – Elektrikli Modeller Almanya’da Üretilecekti

Almanya Tesla markasının kulağını çekti.

Otomobil dünyası elektrifikasyona geçerken batarya teknolojisinde sorunlar yaşıyor.

Üreticiler yeni batarya teknolojileriyle sınıf atlamaya çalışırken, geri dönüşümü mümkün olmayan ve tedavülden kalkan bataryaların çevresel hasarının ne olabileceğini henüz düşünmüyor.

Tesla’nın Almanya’nın Berlin kentinde bir tesis kurması fikrine, Alman hükümetinin geri dönüşüm kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle hayır dendi.

Hükümet Tesla’ya tam 12 milyon euro’luk bir ceza kesti.

Tesla Hisseleri Düştü – Hisseler Sert Çakıldı – Musk’ın Serveti 16 Milyar Dolar Azaldı!

Geri Dönüşüm Yasası

Yasaya göre elektrikli otomobil üreticilerinin tamamı, üretimi yaşam döngüsü bittiği için durdurulan bataryaları geri alarak çevreye zarar vermeyecek biçimde geri dönüşüme sokmak zorunda.

Tesla‘nın bu kanuna göre hareket etmediği yönünde iddialar var.

Almanya Tesla için elektrikli üretim adına oldukça önemli. Otomobil üreticisi yaptığı açıklama ile bu karara itiraz ettiğini de belirtiyor.

Dava temyize giderek temyizden gelen açıklamaya göre, Tesla bu geri dönüşüm kurallarına uyduğunu ifade etmiş.

Almanya Neden Önemli

Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk, Model Y otomobili ve yeni yapısal bataryaların Berlin’deki fabrikasında üretileceğini söylemişti. gelecek yıl şirketin önemli bir üretim riskini sonuçlandırabileceğinden bahsetmişti.

Tesla Model Y‘nin üretimini Berlin’de kurulan Giga Berlin’de yapmayı planlıyordu. 2021’in ikinci yarısında ise üretime başlanacaktı.

Musk yaptığı bir açıklamada, Fremont ve Şangay’daki Tesla fabrikalarının yeni teknolojiyi tam oturtabilmesinin yaklaşık iki yıl süreceğini söyledi.

Tesla‘nın Avrupa’daki satışlarını artırabilecek yeni fabrika ile elektrikli otomobil üretimin ne kadar farklı olduğunu da tüm dünyaya göstermek için bir fırsattı.

Şirket bu fabrikada üreteceği yeni piller sayesinde 2030 yılına kadar pil üretimini 100 kat artırmayı hedeflediğini açıkladı.

Şirketin asıl amacı ise yeni piller sayesinde elektrikli otomobillerin düşük batarya ve kısa menzil sorununu ortadan kaldırmak.

Tesla’nın önümüzdeki sene üreteceği 4680 adlı silindir tasarımdaki bataryalar ise daha önce üretilenlere oranla daha fazla enerji depolaması yapabiliyor ve üreticinin maliyetlerini yarı yarıya düşürüyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu