HaberlerGeely

Almanya’da Dev Yatırıma İnceleme Başlatıldı

Çinli otomotiv devi Geely markasının Daimler’den yüzde 9 civarında bir hisse satın alması üzerine Almanya Ekonomi Bakanı Brigette Zypries’den önemli açıklamalar geldi.

Çin merkezli otomobil üreticisi Geely’nin Daimler markasından yüzde 9 civarında bir hisse satın almasının üzerine Almanya Ekonomi Bakanı Brigette Zypries Çinlilerin Daimler AG’den 9 milyar dolarlık hisse satın alması kararı ile ilgili inceleme başlatılacağını duyurdu.

Zypries, yerel Çinli Stuttgarter Zeitung gazetesine konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu durumu dikkatle incelemeliyiz. Çinli rakibin yüzde 9.7’lik Daimler hissesi satın alma kararına bir açıklama gelmesi ihtiyacı var” şeklinde bir demeç verdi.

Ne Gelişmeler Olmuştu?

Çinli otomobil devi Geely markasının kurucusu olan Li Shufu, Alman otomotiv devlerinden Daimler AG şirketinden hisselerinin yaklaşık yüzde 10’unu satın almıştı. Bu da 7.3 milyar euroya tekabül ediyor. Çinli marka tarafından yapılan bu yatırım markanın genişlemeye olan hevesi olarak gösteriliyor. Öte yandan daha özelde bu girişimin Avrupa pazarına iyi bir girişin önünü de açtığı söylenebilir. Buna ek olarak da Çinli şirket bu yatırım ile birlikte yeni uzmanlıklar edinebilir.

Geely daha önce Volvo markasını satın almıştı.

GEELY İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu