Haberler

Almanya’da Emisyon Skandalı Üzerine Kritik Toplantı

Alman yönetimi bugün Berlin’de Alman otomotiv sektörünün liderleriyle bir araya gelecek. Toplantı devletin zirvesinin yaptığı çağrı sonrası acil olarak düzenlendi. 

Alman otomotiv şirketlerinden peş peşe gelen emisyon skandalları son zamanlarda Alman yönetimini endişelenir hale getirmişti. Endişeler ise Alman otomotiv firmalarının adının karıştığı emisyon skandalları davaları, kartel iddiaları gibi konulardan ötürü otomotiv endüstrisine yansıma ihtimali olan kötü imajın Almanya’ya da yansıyacağı düşüncesinden kaynaklanıyor.

Alman yönetiminde oluşan bu endişeler sonrası devletin zirvesi, Alman otomotiv devlerinin liderleri ile Alman yönetiminin toplantıda bir araya gelmeleri yönünde acil çağrıda bulundu. Bunun üzerine Alman yönetimi bugün otomotiv sektörü ile Berlin’de buluşacak. Acil olarak düzenlenen bu toplantıya Volkswagen, Daimler ve BMW CEO’ları katılım gösterecek.

Toplantı Dizel Üzerine Olacak

Toplantıya katılım gösterecek söz konusu Alman otomotiv şirketlerinin CEO’ları, ortaya çıkan emisyon skandallarına rağmen dizel araçların hala bir geleceğinin olduğu yönünde bakanları ve eyalet liderlerini ikna çalışmaları yapacaklar. Otomotiv endüstrisinin CEO’ları dizel araçlara yönelik yakın gelecekte getirilecek olası yasağın olmaması yönünde siyasi liderlerin desteğini isteyecek. Bu doğrultuda ise halihazırda mevcut araçlarda yapılacak düzenlemeler ile bu araçların meydana getirdiği hava kirliliğini minimum seviyeye indirileceği konusunda siyasi liderleri ikna çabalarına girişecekler.

Dizeldeki Israrın Sebebi

Alman otomobil endüstrisinin lider firmaları yakın gelecekte piyasaya hakim olmaya başlayacak elektrikli araç piyasasında Tesla ve Nissan Motor ile rekabet edebilme gücüne ve şartlarına erişebilmek adına zamana ve bu zamanı elde etmek için dizel araç üretimine devam etmeye ihtiyaçları bulunuyor.

Merkel ise bu araçların yarattığı çevre kirliliği konusundaki eleştirileri engelleme yönünde adımlar atıyor. Bunun sebebi ise Alman ekonomisinin can damarlarından bir tanesi olan ve 800.000 kişiye istihdam sağlayan otomotiv sektörünün tehlikeye girmemesi olduğu düşünülüyor.

Dizel Almanya’nın Refahı İçin Kritik Rolde

Alman otomotiv sektörünün lobi kuruluşu VDA’nın Başkanı Mathhias Wissmann,“Üreticiler hava kalitesinin daha iyi hale getirilmesi için sorumluluklarını yerine getirmeliler. Dizel, iklimin korunması kadar Almanya’nın refahı için de çok önemli” şeklinde görüş bildirdi. VDA, dizel araçların nitrojen oksit salınımlarını ortalamada en az yüzde 25 civarında azaltmasını öneriyor.

EMİSYON SKANDALLARIYLA İLGİLİ DİĞER HABERLER

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu