VolkswagenHaberler

Almanya’da Federal Yargıtay Volkswagen’e Cezayı Onadı

Federal Yargıtay’da ilgili kararı açıklayan mahkeme başkanı Yargıç Stephan Seiters kararın gerekçesini açıklarken, Volkswagen’in bilinçli bir aldatmaca ile çok sayıda aracını piyasaya sürdüğünü ve bu davranışın gayriahlaki olduğunu dile getirdi.

Volkswagen ile ilgili emisyon skandalının açığa çıkmasından beş yıl sonra firmanın bir müşterisine 25 bin 600 euro tazminat ödemesine yönelik mahkeme kararı Federal Yargıtay tarafından onandı.

Federal Yargıtay’ın hükmü, Volkswagen’den davacı olan yaklaşık 60 bin kişi için emsal karar niteliğinde olduğu belirtildi.

Tazminat almaya hak kazanan müşterinin, satış sözleşmesi imzalandığında, otomobildeki emisyon salınımı ile ilgili verileri manipüle eden elektronik mekanizmadan haberdar olmadığı ve daha sonra güncellenen söz konusu yazılımın da sorunu çözmediği için mağdur olduğunu ifade etti.

240 bin civarında Volkswagen sahibi daha önce şirket ile Almanya Tüketiciyi Koruma Merkezi arasında yapılan anlaşmayı kabul ederek taahhüt edilen bin 350 ila 6 bin 257 euro arasındaki tazminatı kabul etmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu