TeknolojiElektrikli ArabalarHaberler

Amazon, Otonom Sürüş Teknolojisi İçin Aurora’ya Yatırım Yapıyor

Amazon, Aurora’nın yaptığı açıklamaya göre finansman sağlayarak yeni otonom aracın testlerini yaptırıyor. En son ödeme ise 530 milyon dolar olmuş. Amazon tecrübesi, ileri görüşlüğü ve birikiminin Aurora’nın hedeflerine ulaşması için önemli bir destek olacağı ifade edildi. Yapılan yatırım Aurora’nın otonom sürüş teknolojilerini geliştirmesinde ve kadrosunu büyütmesinde sarf edilecek.

4. seviye otonom araçlar bazı koşullarda hiç bir insan müdahalesi olmadan hareket edebiliyor. Aurora bu tip araçları mümkün olduğu kadar kısa süre içinde yaygınlaştırmayı ve güvenli hale getirmeyi hedefliyor.

Otonom teknolojilerde henüz Waymo ve Cruise Automation kadar duyurmayan Aurora, Chris Urmson, Sterling Anderson ve Drew Bagnell tarafından kurulan bir şirket. Üçlü otonom teknolojilerde yılların deneyimine sahip. Anderson, Tesla’nın Autopilot teknolojisini yaratan ekibin başında çalışıyordu. Urmson ise Aphabet otonom araç bölümü teknoloji geliştiricisiydi.

2021 yılında çıkacak 4. seviye otonom araçları geliştirmek için Hyundai ortaklığı gerçekleştirildiğini biliyoruz. Ortaklık öncelikle belli araçlara üzerinde çalışacak, sonra dünya çapındaki tüm modellerde harekete geçecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu