HaberlerMercedes

AMG Ailesi V8 Motorlarını 10 Yıl Daha Kullanacak

Mercedes markasının yan kuruluşu olan AMG, Mercedes – Benz araçlarında 10 sene daha V8 motorlarının kullanılacağını duyurdu. Elektrikli motorların daha çok tercih edildiği ve üretildiği bu dönem kapsamındaki V8 motor üniteleri ise sadece en üst seviyedeki AMG modellerinde bulunacak.

Elektrikli motordan ziyade V8 gibi üst seviyedeki motorlara sahip araçlara ilgi duyanlar, gelecekte hangi motorlar ile otomobil üretileceği konusunu merakla bekliyor. Buna bağlı olarak da otomotiv sektörünün son döneminde elektrikli motorların oldukça popüler olması, seksiz silindirli motorların geleceğini sorgulatıyor. Birçok kişinin kafasında soru işareti oluşturan bu konu hakkında AMG başkanı kendi fikirlerini paylaştı.

Road and Track dergisine konuşan AMG başkanı, V8 motorlarının gelecekte var olup olmayacağına yönelik sorulara cevap verdi. V8 motorların en az 10 sene daha piyasada var olacağına kesin gözüyle bakan AMG başkanı, bu motorlara sahip araçların çok büyük hayranları olduğu ve satışların devam edeceğini düşündüğünü belirtti.

V8’in Yeni Bir Nesli Geliştirilmeyecek

AMG ailesi, yeni bir V8 neslinin geliştirilmeyeceğini açıkladı. Fakat yeni nesil bir V8 motoru geliştirilemese de mühendisler mevcut güç aktarma organını güncellemeyi planlıyor. Buna ek olarak içten yanmalı motor, yeni GT 63 S E-Performance’de görülen plug in hibrit modelinin merkezi bir parçası olmak suretiyle güncelleniyor.

Toplam olarak 831 beygir gücü (620 kW) ile 1.033 lb-ft (1400 Nm) güç üretecek şekilde arkada konumlandırılan bir elektrikli motordan güç alıyor. Bu sayede de bugüne kadarki en güçlü AMG ortaya çıkarılmış oluyor.

V8 motorları, şu dönemde kullanımda kalmaya devam edecek olsa da yalnızca en üst seviyedeki AMG modellerinde yerini almış olacak. Buna bağlı olarak yeni nesil C63’lerde ve GLC 63’lerde, 4.0 litrelik ünitenin yerine AMG 45 modelleriyle uyarlanan ve yoğun biçimde elektrikten güç sağlayan dört silindirli bir motor ile üretilecek.

Ayrıca E 63’ün gelecekte birkaç silindirini kaybetmesi de ihtimaller arasında bulunuyor. Fakat yine de bunun yeni nesil modelde olup olmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu