Blog

Elektrikli Araba Çeşitleri

Araba çeşitleri her geçen gün yenileniyor ve farklılaşıyor. Özellikle gelişen teknolojiler, otomobillerin daha farklı sistemlerle üretilmesine olanak sağlıyor. Bunlar arasında motor tipi farklı olan araçlar da bulunuyor.

Benzinli ve dizelli araçların yanı sıra son dönemde elektrikli arabalar da otomobil markaları tarafından sıklıkla üretiliyor. Bununla birlikte araç severler de elektrikli araba çeşitlerini tercih ediyor. Benzin veya diğer yakıt tiplerinin yanı sıra elektrikli arabalar son dönemde özellikle yakıt tasarrufu yapmak isteyen otomobil tutkunları tarafından merak ediliyor.

Ayrıca hem elektrikli hem benzinli araba seçenekleri de üreticiler tarafından kullanıcıların tercihlerine sunuluyor. Hibrit motor olarak adlandırılan bu arabalar hem elektrikli hem de benzinli olarak çalışabiliyor. Peki elektrikli araba çeşitleri neler? Hibrit motorlu arabalar hangisi? Hangi arabalar elektrikle çalışıyor? Hepsi ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Elektrikli Araba Motoru Nedir?

Araçların hareket edebilmesi için motora ihtiyacı vardır. Geçmişten günümüze birçok motor seçeneği araba üreticileri tarafından kullanılmıştır. Özellikle geçmiş dönemlerde yanmalı veya ateşlemeli dediğimiz motor çalışma prensipleri bulunmaktaydı. Yanmalı motorlar ise benzin ve dizel gibi yakıtlarla çalışıyordu.

Ancak elektrikli motor sistemine sahip olan araçlarda bu durum tamamen değişiklik gösteriyor. Bu motorların çalışma prensipleri geleneksel motor tiplerine benzememektedir. Bu sayede otomobillerde daha fazla yakıt tasarrufu yapabilmek de mümkündür.

Elektrikli Araba Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde üretilmekte olan birçok elektrikli araba modeli bulunuyor. Yeni nesil teknoloji olan bu motor tipi hemen hemen her araba markası tarafından kullanılıyor ve günümüzde her markanın elektrikli motora sahip olan modelleri satışa çıkıyor. Elektrikli araba modellerinden bazıları ise şu şekilde;

  • Tesla Model X

Elektrikli motor ve yeni nesil araç teknolojilerinin üreticisi, geliştiricisi ve tanıtıcısı olan Tesla hemen hemen tüm araçlarında elektrikli motora yer veriyor. Sürüş güvenliğinin ve kolaylığının üst düzeyde olduğu bu araçlar, kullanıcılarının aynı zamanda yakıt tasarrufu yapabilmesine de olanak sağlıyor. Bu yönüyle de otomobil tutkunları tarafından tercih ediliyor. Tesla’nın tamamen elektrikli araba modelleri arasında ön plana çıkan ilk seçenek Model X oluyor. Model X, 0 km’den 100 km’ye 3 saniye gibi rekor bir sürede ulaşabilecek güçlü bir motora sahiptir. Ayrıca Tesla Model X tam dolu haliyle 450 km’ye kadar yol yapabiliyor.

  • Volkswagen E Golf

Tamamen elektrikli motora sahip olan araba çeşitleri arasında yer alan modellerden biri de Volkswagen E Golf. Standart Golf tasarımına sahip olan bu araçta 134 hp’lik bir elektrikli motor yer alıyor. Bu motor tam dolu haliyle yaklaşık 200 km yol yapabiliyor. Ayrıca sıfırdan 100 km’ye hızlanma aşamasında da E Golf modeli otomobil tutkunlarının beklentisini karşılayabiliyor.

  • Tesla Model S

Dünyanın en iyi elektrikli arabaları arasında gösterilen Tesla Model S tamamen elektrikli bir motora sahip. Ancak arabanın özellikleri sadece bununla da sınırlı kalmıyor. Lüks araçlar kategorisinde yer alan model S 0’dan 100 km’ye 2,5 saniye içerisinde ulaşabiliyor. Ayrıca motorun tam dolu olması durumunda aracın menzili 530 km’ye kadar çıkabiliyor. Elektrikli olan bu araç, otomobil tutkunlarını her anlamda memnun etmeyi başarıyor.

  • BMW i3

BMW elektrikli araba üretimine yıllardır fazlasıyla mesai harcıyor. Bu sayede en iyi araç modellerini otomobil tutkunlarına sunmayı da başarabiliyor. BMW i3 modeli günümüzde dünyanın en iyi elektrikli arabaları arasında gösteriyor. Bunun sebebi ise sürüş hissinin olabildiğince güzel ve kolay olması. Tam dolu olan depoda BMW i3 yaklaşık 183 km kadar gidebiliyor. Bu aracın tek eksi yönü ise alışılan BMW tasarımlarına sahip olmaması.

  • Hyundai Ioniq EV

Hyundai Ionıq EV şu anda sadece belirli ülkelerde satılıyor. 5 kişilik sedan tasarımıyla dikkat çekmeyi başaran EV modeli, yaklaşık 200 km’ye kadar yol yapabiliyor. Bu modelin en ön plana çıkan özelliği ise geniş ve lüks bir iç tasarıma sahip olması.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu