Blog

En İlginç Araba İsimleri Hangisi?

Araba isimleri kimi zaman araç severler tarafından oldukça merak ediliyor. Bununla birlikte otomobil tutkunları hayran kaldıkları araçların isimlerini bilmek de isteyebiliyor.

Günümüzde birbirinden farklı otomobil markası tarafından birçok araba üretiliyor. Her modelin de kendi içerisinde farklı bir ismi bulunuyor. Bu isimlerin ne olduğu ve ne olacağı tamamen marka tarafından belirlenirken bazı durumlarda araç isimleri zamanla klasikleşebiliyor.

Peki en güzel araba isimleri hangisi? Araba isimleri neler? Araba isimleri ve markaları neler? Tüm bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Siz de birbirinden ilginç araba isimleri ve markalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

İşte En İlginç Araba İsimleri

Her otomobil üreticisi, çeşitli araba modellerine farklı isimler koyabiliyor. Bu noktada da üreticilerin ilham aldığı birçok nokta bulunuyor. Bunlar;

  • Karoq

Skoda modellerinden biri olan Karoq en ilginç araba isimleri arasında kendisine yer buluyor. Karoq ismi, Skoda markası tarafından belirleniyor. Ancak bu isimde bilinmeyen bir nokta var. Skoda markası tarafından üretilen her SUV model araç ‘’K’’ harfi ile başlarken ‘’q’’ harfi ile bitiyor. Bu da Skoda marka araba isimlerinin dikkat çekici yönlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

  • Qashqai

Nissan tarafından üretilen SUV modellerinden biri olan Qashqai hem zor yazılışı hem de zor okunuşuyla araç severlerin dikkatini çeken en ilginç isimlerden biri. Özellikle piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren tüm otomobil tutkunlarının ilgisini çekmeyi başaran bu ismin ilham kaynağı ise Kaşkay Türkleri. Nissan otomobil üreticileri Kaşkay Türklerinden ilham alarak bu SUV modeline Qashqai adını vermiş. Bu kelimenin anlamı ise beyaz yünlü at olarak karşımıza çıkıyor.

  • Cayenne

Porche’un ürettiği cip modellerinden biri olan Cayenne de ilginç ismiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Şıklığıyla, kalitesiyle ve her şeyden önce üretici markasıyla tüm ilgiyi çeken bu model isminin ilham kaynağıyla da herkesi şaşırtmayı başarıyor. Porche tarafından üretilen Cayenne modeli, ismini Arnavut Biberinden alıyor. Arnavut biberinin Brezilya ve diğer ülkelerdeki adı Cayenne. Bu yönüyle Porche Cayenne modeli en ilginç araba isimleri arasında kendine yer buluyor.

  • Kaleos

Renault tarafından üretilen araç modelleri arasında en ilginç ismi bulunan model Kaleos. Özellikle kelime anlamı sebebiyle dikkat çeken bu ismin farklı anlamları bulunuyor. Yunancada kılıf ve kın anlamına gelen Kaleos ismi farklı dillerde testis olarak da biliniyor. Bu sebeple Renault markasının neden böyle bir isim koyduğu da araç severler tarafından merak konusu.

  • Pajero

Mitsubishi tarafından üretilen Pajero modeli de en ilginç araba isimleri arasında kendine yer buluyor. Bunun sebebi ise bu ismin anlamı. Pajero kimi dillerde boş konuşan ve yalancı anlamına geliyor. Ancak aracın kalitesine diyecek bir şey yok.

  • Urus

Lamborghini özellikle güçlü ve yüksek performansa sahip araç modelleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ancak Urus modelinde tercih edilen isim markanın kendini ifade etmesi için oldukça yeterli. Urus öküzlerin atası olan ve soyu 1600’lü yıllarda tükenen bir öküz türünün adı. Güçlü ve kuvvetli araç modellerinden biri olan Urus, bu açıdan araç severlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Bu sayede de en ilginç araba isimleri arasında kendine yer buluyor.

  • Tiguan

Volkswagen Tiguan modeli, sadece isim anlamıyla değil aynı zamanda bu ismin seçimiyle de herkesin ilgisini çekmeyi başarır. Bunun sebebi Tiguan modelinin isminin bir oylama ile seçilmesidir. VW markası yeni çıkaracağı model için isim ararken bunu halka çeşitli anketlerle soruyor ve anketlerde ön plana çıkan Tiger(kaplan) ve Iguana seçeneklerini birleştirerek Tiguan ismini yeni modeline koyuyor.

  • Taycan

Porche markası tarafından üretilen ve özellikle ülkemizde ismiyle ilgi çekmeyi başaran modeller arasında Taycan bulunuyor. Taycan modeli Türk bir isme sahipken aynı zamanda genç at anlamını da taşıyor.

  • Naked

Daihatsu tarafından üretilen Naked modeli ismi ve ilham kaynağı sebebiyle fazlasıyla ilgi görüyor. Bunun sebebi bu araç modelinin isminin Naked yani çıplak kadın duruşundan alınmış olması. İlginç tasarımıyla dikkat çeken bu cip aynı zamanda ismiyle de kullanıcılarını şaşırtmayı başarıyor.

  • Deliboy

Toyota tarafından üretilen Deliboy modeli Türkiye’deki en ilginç isimlerden biri. Ancak bu kelimenin Türkçeyle herhangi bir alakası bulunmuyor. Deli farklı ülkelerde büfe anlamına geliyor. Deliboy da büfe çocuğu gibi bir anlam taşıyor. Bu araba da en ilginç araba isimleri arasında kendine yer buluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu