Blog

Araba Piyasası Ne Olacak?

Araba piyasası her yıl sıklıkla değişiyor. Bu sebeple de otomobil satın almak isteyen araç severler ne yapacağı konusunda kararsız kalabiliyor. Sıfır otomobil piyasası ülkemizde genel olarak durgun olsa ikinci el piyasasında araçların fiyatları sürekli olarak değişebiliyor.

Özellikle sıfır otomobillerden alınan ÖTV ve KDV vergileri sonrasında otomobil satın almak isteyen araç severler ilk olarak ikinci ele yöneliyor. Ancak Türkiye ikinci el araba piyasası da oldukça durgun. Bu sebeple otomobiller değerinden yüksek fiyatlara satılabiliyor.

Özellikle ikinci el araç piyasasında meydana gelen fiyat yükselişi araç satın almak isteyen vatandaşlara fiyatlar ne zaman düşecek diye düşündürebiliyor. Peki araba piyasası ne durumda? Araba piyasası ne olacak? İkinci el araba piyasası düşer mi? Sıfır araba piyasası yükselecek mi? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık siz de otomobil piyasası hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sıfır Araba Piyasası Ne Durumda?

Sıfır a Türkiye’de oldukça yüksek. Ancak hala uygun fiyatlar karşılığında satın alınabilecek birçok araba modeli bulunuyor. Bununla birlikte araç fiyatlarındaki vergi miktarı ve vergiler sebebiyle fiyatların fazlasıyla yükselmesi yeni otomobil satın almak isteyen kişilerin ikinci ele yönelmesine sebep oluyor.

Sıfır arabalarda piyasanın başlangıç fiyatı yani 2021 en ucuz sıfır araba fiyatı 164.000 TL ile Dacia Sandero. Bunula birlikte düşük paket FIAT Egea modelleri de 170.000 TL gibi rakamlar karşılığında alıcılarıyla buluşuyor. Ancak BMW, VW, Mercedes ve diğer a sınıfı markaların 2021 model sıfır araçlarını almak oldukça yüksek fiyatlara denk geliyor. Bu sebeple de alıcılar ikinci el piyasasına yöneliyor.

İkinci El Araba Piyasası Ne Durumda?

Sıfır araba piyasası yükseldikçe ikinci el araba piyasasında da fiyatlar oldukça artış gösteriyor. Ancak ikinci el otomobil piyasasında daha düşük fiyatlar karşılığında otomobil satın alabilmek mümkün oluyor. Bu sebeple de araç severlerin ilk tercihi ikinci el araçlar oluyor.

Ancak son dönemdeki genel fiyat artışı sebebiyle de ikinci el piyasasında otomobil alışverişi oldukça durgun. Bunun nedeni ise otomobil satın almak isteyen araç severler öncelikle araç fiyatlarının düşmesini veya fırsat otomobillerinin karşılarına çıkmasını bekliyor.

İkinci El Araç Fiyatları Düşecek Mi?

Türkiye’ye gelen sıfır araba miktarının her geçen gün düşmesiyle ikinci el arabalar daha fazla önem kazanıyor. Bu da ikinci el araba fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Hem araba piyasasını hem de araç fiyatlarını düşürmek amacıyla birçok çalışma yapılıyor.

Özellikle yeni yılda ÖTV ve KDV gibi vergilerin düşürüleceği, sıfır araç üretiminin ve alımının artacağı yönünde haberler var. Bu sebeple yakın gelecekte ve 2022 yılında araç fiyatlarının bir nebze de olsa düşmesi bekleniyor. Sıfır araç artışı ve bu arabalarda meydana gelen fiyat düşüşü de otomatik olarak ikinci el piyasasındaki araba fiyatlarının düşmesine de sebep olacak.

En Ucuz Sıfır Arabalar Hangileri?

En ucuz sıfır arabalar, özellikle pandemi sonrasında meydana gelen fiyat artışı sebebiyle araç severler tarafından en ucuz arabalar merak ediliyor. Bu tip durumda kullanıcıların en düşük fiyatlara satın alabileceği birkaç model bulunuyor. Bunlar ise şu şekilde;

  • 2021 Opel Corsa
  • Peugeot 208
  • Renault Clio
  • Toyota Corolla
  • Citroen C3
  • Dacia Sandero
  • Fiat Egea

2021 en ucuz araba piyasası bu şekilde. Günümüzde 150.000 TL’nin altında sıfır araç bulunmuyor. İkinci el otomobil piyasasında ise iyi bir araba almak isteyen kişilerin minimum 100.000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu