Blog

Araba Satış Siteleri Neler?

Araba satış siteleri geçmişten günümüze en çok tercih edilen web siteleri arasında yer alır. Özellikle ikinci el otomobil piyasası da bu web siteleri üzerinden dönmektedir. Bu sebeple araba satış siteleri piyasa açısından önem taşımaktadır.

Araba alma satma siteleri sadece alıcı için değil aynı zamanda satıcılar için de fazlasıyla önemlidir. Alıcıları ve satıcıları bir araya buluşturan birçok web sitesi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu siteler sadece bir web sitesi olmakla kalmamakta aynı zamanda uygulama olarak da kullanıcılara hizmet vermektedir.

Peki en çok kullanılan araba satış siteleri nelerdir? Araba satmak için hangi siteler kullanılır? Araba nerelerde satılır? Araba satış sitesi nedir ne işe yarar? Tüm bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.  

Araba Satış Siteleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Araba satış siteleri, adından da anlaşılacağı gibi araba satmak isteyen kişilerin kullandığı web sitelerdir. Kullanıcılar bu web sitelerine ücretli veya ücretsiz olacak şekilde araçlarının fotoğraflarını ve bilgilerini yüklerler. Bu sayede arabalar web sitelerine eklenerek online platformlarda da satışa çıkarılmış olur.

Araba satmak için kullanılan web sitelerinin kullanıcıları sadece satıcılarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda bu web sitelerini araba almak isteyen sürücüler de tercih etmektedir. Bu sayede hem alıcılar hem de satıcılar bir araya gelmekte alım satım işlemleri fazlasıyla kolaylaşmaktadır.

Araba Satış Sitelerine Hangi Bilgiler Girilir?

Araba satış siteleri genel olarak ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Ancak bu web sitelerinde satıcıların daha fazla alıcıya ulaşabilmeleri için araç hakkında doğru bilgileri girmeleri gerekmektedir. Araba ilan sitelerinde daha hızlı bir şekilde araç satmak için girilmesi gereken bazı bilgiler şu şekildedir;

 • Arabanın markası ve modeli
 • Arabanın model yılı(Üretim yılı ve trafiğe çıkış yılı)
 • Motor gücü ve diğer motor bilgileri
 • Arabanın rengi
 • Kasa tipi
 • Vites tipi
 • Yakıt tipi
 • Net km bilgisi
 • Plaka ve uyruk bilgileri
 • Çekiş tipi
 • Arabanın kaza, değişen ve boya bilgileri
 • Aracın doğru bir şekilde çekilmiş görselleri

Yukarıdaki bilgiler araba sitelerinde daha hızlı bir şekilde araç alım satım sitelerinde araba satmak için girilmelidir. Bu bilgilerin yanlış, yanıltıcı veya hiç girilmemiş olması potansiyel müşteri miktarını büyük oranda düşürecektir.

En Çok Kullanılan Araba Satış Siteleri Nelerdir?

Günümüzde araç alım satım için hizmet veren birçok internet sitesi bulunmaktadır. Bu anlamda hizmet veren web sitelerinin ve uygulamalarının bazıları büyük bir çoğunluk tarafından tercih edilmektedir. İşte en çok tercih edilen araba satış siteleri

 • Sahibinden.com

Sahibinden.com web sitesi günümüzde en çok tercih edilen araba alım satım sitelerinden biridir. Bu site uzun süredir Türkiye’de hizmet vermektedir. Site içerisinde ikinci el ve sıfır olmak üzere on binlerce satılık araba bulabilmek mümkündür. Satım işlemlerinin yanı sıra araba almak isteyen sürücülerin de en çok tercih ettiği web sitesi sahibinden’dir. Bu web sitesi yalnızca otomobil için değil menkul, vasıta ve diğer alışveriş ürünleri için de kullanılmaktadır. Yeni üyelere ücretsiz olan sahibinden sürekli araba satışı yapan satıcılar için ücretli olabilmektedir.

 • Arabam.com

Arabam.com Türkiye’de en çok tercih edilen alım satım siteleri arasında yer alır. Ancak bu site diğerlerinin aksine sadece otomobil odaklıdır. Bununla birlikte bu sitenin sunduğu anında trink sat kampanyası da vardır. Bu kampanya sayesinde sürücüler belirli kriterleri karşılayan araçlarını anında arabam.com web sitesine satabilmektedir. Ayrıca bu web sitesi araç değer hesaplama hizmeti de sunmaktadır. Bu yönüyle de hem alıcılar hem de satıcılar tarafından tercih edilmektedir.

 • Letgo Oto

Kullanıcıdan kullanıcıya alım satım sitesi olan ve her türlü ürünün satılabildiği Letgo hem uygulama hem de web sitesi olarak hizmet vermektedir. Ancak Letgo araba alım satım hizmetini Letgo Oto adıyla gerçekleştirir. Bu uygulama da günümüzde araç alıp satmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Araba.com

Araba.com web sitesi de günümüzde sıklıkla tercih edilen araç alım satım platformlarından biridir. Sıfır ve ikinci el otomobil satın almak isteyen alıcılar ve satıcılar bu platform üzerinde buluşabilmekte ve diledikleri arabayı kolaylıkla satabilmektedir.

Araç alım satımı için hizmet veren birçok web sitesi ve uygulama vardır. Ancak ön plana çıkmayı başaran ve çok sayıda kullanıcıya ulaşan siteler ve uygulamalar bu şekildedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu