AudiHaberlerTeknoloji

Audi eAWS – Üst Düzey Sürüş için Yeni Bir Teknoloji

Audi eAWS yeni bir boyut getiriyor. Dünya genelinde SUV araçların tercih edilmesinin nedeni geniş iç hacim, konforlu ve yüksek sürüş, off-road kabiliyetleri ve donanımları oluyor. 

SUV modellerin yerden yüksekliği fazla olsa da düz yollardaki konforları virajlarda ağırlık merkezleri yüksek olduğu için merkezkaç kuvvetine maruz kalıyorlar. Dolayısıyla virajlarda SUV’ların sportifliği ve atletikliği azalarak sürüş konforu olumsuz etkileniyor. 

Elektrik sistemi ön ve arka akslarda bulunuyor. Güçlü aktüatörler ve dengeleyici sistem, aracın viraja geldiğinde devreye sokuyor.

Audi’nin geliştirdiği yeni teknoloji işte bu sorun üzerine yoğunlaşarak bunu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Audi’nin Q SUV ailesinin en güçlü üyeleri olan Q7, SQ7, SQ8 ve RSQ8 modellerinde sunduğu eAWS, 48 V elektrikle çalışan bir elektrik motoru ile çalışıyor.

Bu teknoloji sayesinde süspansiyon dengesi otomatik olarak ayarlanarak virajda aracın merkezkaç kuvvetine maruz kalmasını en aza indiriyor. 

eAWS için gerekli elektrik enerjisi, aracın sisteminden bağımsız çalışan 48 V’lik bir sistemden sağlanıyor. Sistem sensörleri milisaniyeler içinde akslardaki dengeleyicilerin ihtiyacı olan değerleri hesaplıyor. eAWS, dengeleyicilere 1200 Nm’a kadar ulaşan bir tork değeri sağlayabiliyor.

Peki tüm bu teknoloji sürücüye ne sağlıyor? eAWS ile sürücüler, performanslı Q modellerini daha çevik ve daha konforlu kullanabiliyor. Virajda savrulma veya virajdan çıkma yaşanması engellendiği gibi, modellerin sürüşü daha da kolaylaşıyor.

Audi eAWS teknolojisinin uygulandığı Audi Q7’nin özelliklerine göz atın; 

Audi Q7 maksimum 2250 rpm güç üretiyor ve saatte 241 km hıza ulaşabiliyor. 0 km hızdan 100 km hıza 6,3 sn süreyle çıkabiliyor. Audi Q7 yarı hibrit bir araç. İki güçlü motor sunmaktadır. Biri 170 kW yani 231 hp, diğeri 210 kW, 286 hp motorlar ile verimli bir sürüş sağlamayı ve yakıt tüketimini azaltmayı hedefler. Aracın yakıt deposu hacmi 75 litredir. Ortalama yakıt tüketimi 100 kmde 7.1- 6.6 L/100 km aralığındadır. Ortalama karbon emisyon değer ise 186-174 g/km’dir. 8 ileri otomatik vites, 4X4 çekiş kombinasyonu sunuyor.

BU büyük SUV aracın uzunluğu 5093 mm, genişliği 1970 mm’dir. Boş ağırlığı 2165 kg olan aracın uzunluğu ise 5063 mm’dir.

Motorlar açısından ortalama yakıt tüketimi*: 7.1-6.6 l/100 km; ortalama CO₂ emisyonları*: 186-174 g/km, iki güçlü 170 kW (231 hp) veya 210 kW (286 hp) V6 TDI motor sunuyoruz. Her ikisi de, verimli sürüş sağlayan ve böylece yakıt tüketimini azaltan serinin standart yarı hibrid teknolojisi ile donatılmıştır.

2021 Audi Q5 Tüm İhtişamıyla Yeni Donanım Özelliklerine Kavuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu