Haberler

Avrupa Otomobil Satışları 2018’de Gerileyecek

Sektörel birlik ACEA tarafından yapılan tahminlere göre Avrupa Birliği’nde 2018 yılında otomobil satışları 2017 yılına kıyasla gerileyecek.

Sektörel birlik ACEA’ya göre Avrupa Birliği ülkelerinin otomobil satışları 2018 yılında önceki seneye kıyasla yüzde 1 oranında gerileyecek. Bu tahmine gerekçe olarak ise emisyon skandallarının arından daha katı hale getirilen yasalar ve Brexit süreci olarak gösteriliyor.

2017 Yılında Artış Göstermişti

2017 otomobil satış verilerine göre Avrupa Birliği ülkeleri arasında 2017 yılında otomobil satışları 2016 yılına kıyasla yüzde 3.4 oranında artmıştı. 2007 yılından bu yana ilk defa 2017 yılında bu ülkelerde 15 milyondan fazla yeni otomobil satışı yapılmıştı.

ACEA Başkanı Carlos Tavares sektörde yaşanan gerilemeyi karbondioksit emisyonlarını düzenleyen yeni AB yasaları ve Brexit sürecinin ortama getirdiği belirsizliğin sonucu olarak gösterdi. Tavares, yeni kuralların düşük emisyonlar için getirdiği çözümlerin elektrikli otomobillerle sınırlı olduğu ve bunun da probleme sebep olduğunun altını çizdi.

‘İngiltere Avrupa İle Ticari İlişkilerini Belirlemeli’

Tavares Brexit konusunun getirdiği belirsizlik hakkında da İngiltere’nin bir an önce Avrupa ile ticari ilişkilerinin kapsamını belirlemesi gerektiğine vurgu yaptı. ACEA ise Brexit sürecinin iki yıldan kısa bir sürede değil, minimum üç yılda tamamlanmasının daha sağlıklı olacağı görüşünü savunuyor.

Bu tarz durumların getirdiği belirsizlikten yakınan Tavares, sektörün geleceği göremeden ciddi yatırımlar yapmasının zor olduğunun altını çizdi.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu