Haberler

Avustralya’da Dijital Ehliyet Dönemi Başladı

Avustralyalı sürücüler, ehliyetlerini de cep telefonlarına taşıyor. Ehliyetleri sorulduğunda akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamayı göstermeleri yeterli olacak.

Uygulama ilk olarak Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinin Dubbo kentinde başladı. Açıklama da NSW Maliye, Hizmetler ve Mülkiyet Bakanı Victor Dominello’den geldi. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden açıklamalarda bulunan Dominello, dijital ehliyet uygulamasına kentlerinde geçen yıl başlandığını hatırlattı; sürücülerin ehliyet taşımasını sonlandıracak dijital uygulamaya ilişkin bilgileri paylaştı. Bakan, dijital ehliyetlerin ülke genelinde yaygınlaştırılması için mecliste gerekli yasal düzenlemeleri yapacaklarını da bildirdi.

Dijital ehliyet uygulamasını bir yıl içinde 1.400’den fazla kişi kullandı. Avustralyalı Bakan, akıllı telefonların, son teknolojilerin kullanıldığı fiilen cüzdan ve mobil ofisler haline geldiğini söyledi. Uygulamanın ehliyetleri de aynı dijital dünyaya entegre ettiğinin altını çizdi.

Avustralyalı sürücülerin dijital ehliyetlerini kullanabilmeleri için akıllı cep telefonlarına bir uygulama yüklemesi yeterli olacak. Dijital ehliyetler, polis kontrolleri ve sosyal kulüplere girişlerin yanı sıra kimlik kullanımının gerekli olduğu yerlerde de gösterilebilecek.

Sürücüler, dijital ehliyetin yanında fiziksel bir kart da alacaklar ama o kartı yanlarında taşımaları gerekmeyecek. Dijital ehliyetler, fiziki olarak taşınan ehliyetlere göre, çalınma riskine ve sahtekarlığa karşı daha güvenli bulunuyor. Dijital ehliyet uygulamasının yakın zamanda eyalet genelinde uygulamaya gireceği belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu