Haberler

Bazı Motorlara Ek Vergi Geliyor

Traktör, jeneratör, yarı dizel ve dizel motorlar, elektrik konvertörleri ile çeşitli demir boru ürünleri için kimi ülkelerden yapılan ithalata ek gümrük vergisi uygulanılmasına karar verildi.

Alınan karara göre, zirai ve ormancılıkta kullanılan traktörlerin “genelleştirilmiş tercihler sisteminden yaralanacak ülkeler grubu” ve “diğer ülkeler”den yapılacak ithalatına yüzde 21 ek gümrük vergisi dahil ediliyor. Aynı karara bağlı olarak aynı ülkeler için geçerli olmak üzere dizel ve yarı dizel motor ithalatı için yüzde 5.8 ile 16.8, sıvı elevatör ithalatı için yüzde 7.3 ve 13, elektrik motorları ithalatı için yüzde 7.3, rotatif elektrik konvertörleri ithalatı için yüzde 93, döküm ve demir boru ithalatı için ise yüzde 30 ek gümrük vergisi alınıyor.

Peki Hangi Ülkelerden Yapılan İthalat Muaf Kapsamında Tutuluyor?

Uygulanan kararda bu kural tüm ülkeleri kapsamıyor. İşte belirlenen ithal motorlardan muaf tutulan ülkeler; Avrupa Birliği ülkeleri, Avrupa Serbest Ticaret Alanı ülkeleri (İzlanda, Norveç, Liechtenstein ve İsviçre), İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Morityus, Moldova, Güney Kore ve Malezya.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu