Haberler

Belirli Araçlara Ek Vergi Getirildi!

Londra Belediyesi örnek teşkil edecek bir karar imza attı.

Londra Belediye Başkanı olan Sadık Han, havayı kirletme oranı fazla olan araçların şehir merkezine girdiklerinde ek ücret ödenmesi yönünde karar verildiğini açıkladı. Astım hastası olan Han, belirlenen emisyon salım oranlarını geçen araçlar için günlük 12.50 sterlin miktarında bir vergi alınacağını belirtti. Karar 2 yıl sonra, yani Nisan 2019 tarihinde geçerlilik kazanmakla birlikte uygulanacak olması kesin.

Büyük şehirlerde hava kirliliğinin çok yoğun olduğunu, bunun sebeplerinden bir tanesinin ise yüksek emisyon salınımına sahip otomobiller olduğunu belirten Han, kararı bundan dolayı aldıklarını belirtti. Han, durumu betimlemek adına “Londra’nın havası ölümcül. Kenarda hiçbir şey yapmadan durmayacağım.” şeklinde konuştu. Han 2020 yılından itibaren de ULEZ (emisyon salınımı) alt sınırlarının diğer otobüs, kamyon, kamyonet gibi motorlu taşıtlarını da kapsamaya başlayacağını da ekledi.

 

Hava Kirliliğinin Etkileri

Londra’da yer alan Kings College tarafından yapılan bir araştırmada Londra’daki yoğun hava kirliliğinden ötürü her yıl 9 bin 500 insan ya dolaylı ya da doğrudan yaşamını yitirdiğini belirtti. Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu ise Londra’daki hava kirliliği eğer önlenemez ve büyümeye devam edere, 2010 yılında doğmuş bir insanın ortalama yaşam süresinin en az iki yıl azalacağının tespit edilmesidir.

Londra’daki hava kirliliğinin ekonomiye olumsuz etkisi de ortalam 3.7 milyar sterlin olduğu tahmin ediliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu