BentleyHaberler

Bentley’in CEO’su Adrian Hallmark İlk Elektrikli Modeli Yakın Gelecekte Çıkarabileceklerini Açıkladı

Bentley CEO’su Adrian Hallmark, TopGear’a firmanın geleceğiyle ilgili planlarını anlattı.

Adrian Hallmark, pillerin motorlardan altı kat daha pahalı olduğunu belirterek, “Bir motor otomobilin toplam maliyetinin %20’sini oluşturur, pili eklediğinizde otomobilin maliyeti iki katına çıkıyor. Elektrikli otomobiller pillerin bu yüksek maliyeti nedeniyle çok pahalı.” dedi.

Elektrikli otomobillerini 5-6 yıl içinde yaşanacak pil maliyetlerindeki bir miktar düşüş döneminde çıkaracaklarını vurgulayan Hallmark bu otomobilde doğru aks mesafesi, doğru yolcu kapasitesi, doğru boyut ve şekil olması için çok çalışacaklarını vurguladı.

Elektrikli Bentley modeli geçen yıl konsept formunda tanıtılmıştı. EXP 100 GT konsepti dört elektrikli motorla toplam 1340 hp güç çıkışı ve 1491 Nm tork sunuyor. Otomobil sadece 2.5 saniyede sıfırdan 100 km/s hıza çıkabiliyor. Azami hız 300 km/s ve yeni pil teknolojisiyle tek şarjda 700 km gidilebiliyor. Pil sadece 15 dakikada %80 şarj edilebiliyor. Otomobilin ağırlığı ise 1900 kg.

Bentley’in ilk elektrikli otomobili Mulliner adını alabilir. Otomobil nispeten kısa bir sürüş mesafesine ancak büyük bir fiyat etiketine sahip olacak. Hallmark, “Bize R-Type Continental gibi ve 160 km menzille tam elektrikli bir model yapıp yapamayacağımız soruldu. Elbette yapabiliriz ancak bunu yapmak istiyor muyuz henüz bilmiyorum.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu