2020 Model ArabalarBMWElektrikli ArabalarFoto GaleriHaberlerHibrit OtomobillerYeni Araba Modelleri

BMW 2020 Vision iNext Yeniliklerle Gelecek

BMW Vision iNext modelini 2020’de üretime geçirecek. Yeni model, BMW’nin elektrikli ve hibrit araçlar için tasarladığı sıra dışı platformunu kullanan ilk otomobil olacak.

BMW böylece aynı üretim hattında farklı sistemlere sahip araçlar üretebilecek. Arkadan motorlu araçlara da uyacak olan yeni platform 3-Serisi’nden itibaren tüm gelecek BMW modellerinde kullanılacak.

BMW Grubu gelecekteki tüm modellerini iki platformla üretmek istiyor, bunlardan birisi daha ucuz ve önden çekişli modellerde kullanılırken, diğeri daha pahalı, arkadan çekişli veya 4×4 modellerde bulunacak.

Vision iNext’in üretim versiyonu arkaya monte edilen elektrikli motoruyla ikinci platformun üzerine inşa edilecek. Plug-in hibrit modeller arkadaki elektrikli motorun yanı sıra önde de yanmalı motor ile gelecek. Geleneksel içten yanmalı modellerde klasik önden motorlu ve arkadan çekişli sistem devam edecek.

Firma içinden kaynaklar pilli elektrikli modellerin menzilinin 724 km’ye ulaşacağını söylüyor. Plug-in hibrit modellerdeyse elektrikli sürüş mesafesi 100 km civarında olacak.

Yeni modüler platform otonom sürüş teknolojilerine de sahip olacak. En gelişmiş formunda otomobiller 5. seviye otonom teknolojiyle sürücüsüz kullanılabilecek. İlk adım ise 3. seviye otonom sistemler olacak. Bu sistemlerle gelecek üretim modeli iNext otoyollarda 130 km/s hıza kadar eller serbest ve gözler kapalı sürüşe imkan verecek.

BMW 2021 yılından itibaren 4. seviye ve 5. seviye otonom sistemleri test etmeye başlayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu