Haberler

Bu Festival Klasik Otomobil Severleri Mest Edecek

Antika Otomobil Federasyonu, klasik otomobil festivali ile otomobil severleri nostaljik bir yolculuğa çıkaracak. 29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, 450’den fazla klasik otomobil, meraklılarıyla buluşacak.

Merhum iş adamı Mustafa Koç, “Klasik Otomobil Festivali”nde rallilerde yarıştığı spor otomobilleriyle anılacak. 2016 yılında hayata gözlerini yuman Koç, otomobil tutkusuyla da tanınıyordu. Klasik otomobillere gönül verenler, başarılı iş adamını unutmadı. Mustafa Koç, Haziran ayının son günlerinde düzenlenecek festivalde bir kez daha anılacak.

Klasik Otomobil Festivali, 29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından düzenlenecek festivalde, Rahmi Koç Müzesi’nden getirtilecek Ford Sierra Cosworth ve Sierra Cosworth 4×4 modelleri, özel alanda sergilenecek. Mustafa Koç, bu iki otomobille 1991-1992 sezonlarında katıldığı Türkiye Otokros Şampiyonaları’nda başarılı sonuçlar elde etmişti.

450’den Fazla Klasik Otomobil Sergilenecek

Klasik Otomobil Festivali’nde Rahmi M. Koç Müzesi’nin yanı sıra, Ural Ataman Müzesi, Key Museum ve Mehmet Arsay Müzesi’nden getirilen otomobiller ile İETT’de bulunan klasik otobüsler de meraklılarıyla buluşacak.

Ziyaretçileri yaklaşık yarım yüzyıl öncesine götürecek festivalde, 450’den fazla klasik araç sergilenecek.

Sinema ve televizyon dünyasının ünlü otomobilleri de festivalde yerlerini alacak. 80’lerin ünlü dizisi Kara Şimşek’te kullanılan Pontiac Transam, Harry Potter filmlerinde yer alan 1965 Ford Anglia, Batman’in ünlü aracı Batmobile, Marilyn Monroe’nun Thunderbird’ü fuarda klasik otomobil tutkunlarını karşılayacak.

Yeşilçam’ın ünlü otomobilleri de fuarın bir diğer sürprizi olacak. Tatlı Dillim filminde Zeki Alasya’nın kullandığı 1960 model Impala, Fatma Girik’in Şoför Nebahat rölüyle direksiyonunun başına oturduğu 1952 model Desoto’nun yanı sıra, Hulusi Kentmen’in 1956 model otomobili, Ayhan Işık’ın 1966 model Mercedes’i, Sadri Alışık’ın 1957 Chevrolet’si fuarın gözdeleri olacak.

Ziyaretçiler, klasik otomobilleri yakından inceleme fırsatı bulurken, fuar çevresinde araçları test etme şansı da yakalayacaklar.

Her türlü yedek parça ve aksesuarın bulunabileceği bir bit pazarının kurulacağı festivalde, konserler, “klasik otomobiller ve Yeşilçam” etkinliği ve Drive in Movie /Açık Hava Otomobil Sineması da olacak. Üç gün sürecek festivalin giriş ücreti 15 TL.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu