Haberler

Çin Hidrojenle Çalışan Otobüs Üretti

Çin hidrojenle çalışan otobüs üretti.

Çinin ürettiği hidrojenle çalışan otobüsün uzunluğu 10,5 metre civarı olacak şekilde tasarlandı. Hidrojenle çalışan otobüs dolu depo ile yaklaşık olarak 500-600 km yol alabiliyor. Hidrojen yakıtının tükenmesi halinde otübüs elektrikle çalışabilecek. Halihazırda prototipi üretilen bu otobüs modelinin testleri de tamamlandı.

Çin Uluslararası Radyosu tarafından yapılan habere göre Sıçuan eyaletinin başkenti Çıngdu’da yerel bir firma hidrojen yakıt hücresine sahip bir otobüs modeli üretti. Söz konusu otobüs modeli çevre dostu araçlara finansman sağlayan bir program dahilinde 950 milyon dolarlık bir destek ie üretildi. Otübüs kesinlikle çevre kirliliğine sebebiyet vermiyor.

Pekin Hükümeti Çevre Dostu Araçlara Önem Veriyoır

Bilindiği üzere Çin oldukça kalabalık bir ülke ve bundan dolayı ülke genelinde hava ve çevre kirliliği büyük problem oalrak görülüyor. Bu doğrultuda Pekin Hükümeti de çevre dostu araçlara yönelik yatırımlara önem veriyor ve bu projeleri destekliyor. Çin 2015 yılında çevre dostu araçlarda ABD’yi geride bırakmıştı ve dünyanın en büyük çevre dostu araç pazarı konumuna yükselmişti.

Güncel rakamlara göre Çin’de çevre dostu araçların sayısı şu an 1 milyon 600 bin civarında bulunuyor. 2030’lu yıllara gelindiğinde ise çevre dostu araçlar tüm araçlar içerisinde yüzde 50’lik bir paya sahip olacak.

Ulaştırma Bakanı Miao Vey, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada enerji şirketlerini ve araç üreticilerini hidrojen enerjisi ve yakıt hücrelerinin tedariki alanında şirketlere destek vermeye ve teşvik etmeye devam edecekleriniş açıklamıştı.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu