HaberlerGeely

Çinli Geely Otomotiv Devini Satın Alıyor

Büyümekte olan Çinli otomotiv şirketi Geely bilindiği üzere Volvo Cars’ı satın almıştı. Çinli şirket şimdi ise yeni bir satın alım için kolları sıvadı.

Ekonomisi hızla büyüyen Çin’in parlayan markalarından Geely yakın geçmişte Volvo Cars’ı satın almıştı. Çinli şirket şimdi ise yeni bir yatırım atağı yapmaya hazırlanıyor. Geely şimdi de Volvo Trucks’ı satın alıyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Geely, Volvo Trucks’ın yüzde 8.2’lik hissesini 3.3 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Reuters tarafından yapılan habere göre her iki şirket de bu satın alım konusunda karşılıklı mutabakata vardı. Öte yandan her iki şirketten de konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte ilerleyen günlerde resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.

Geely Artık İkinci En Büyük Sahibi

Çinli otomotiv şirketi Geely yaptığı bu yatırım ile artık Volvo Trucks’un en büyük hisse sahibine sahip ikinci sahibi konumuna yükseldi.

Geely, elektrikli ve otonom sürüş teknolojisinde elde ettiği gelişmeleri ve deneyimleri İsveçli kamyon üreticisi ile paylaşmayı hedefliyor. Böylelikle amaç ortaya hem teknolojik hem de güvenli araçlar üretmek olacak.

Geely Holding Yönetim Kurulu Başkanı Li Shufu, Volov Car Grup ile kazandıkları deneyimler ile birlikte, pazardaki konumlarını sağlama aldıklarını ve buna ek olarak Volvo’ nun yeni nesil teknolojileri ve çevreye karşı duyarlı motorlarından dolayı takdir ettiklerini de dile getirdi.

2018 ROEWE MARVEL X: ÇİNLİLERİN YENİ ELEKTRİKLİ ARACI

GEELY İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu