HaberlerGeely

Çinli Otomotiv Devi Alman Devinden Hisse Satın Aldı

Çinli otomotiv devi Geely, Alman otomotiv devi Daimler AG’den 7.3 milyar euroluk hisse satın aldı.

Çinli otomobil üreticisi Geely, Alman otomotiv devi Daimler AG’den 7.3 milyar euro değerinde hisse satın aldı. Böylelikle Geely Holding, Daimler AG şirketinin en büyük yatırımcısı olmuş oldu.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre Geely şirketinin borsada yaptığı satın alımlarla yüzde 10’un biraz altında bir konuma geldiği yer almış ve Daimler AG ise hisse satın alma işlemini mevzuat dilekçeleri yoluyla doğrulamıştı. Dilekçede Geely şirketinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Shufunun hisseyi yatırım fonu yoluyla satın aldığı vurgulandı.

Mercedes Benz ana ortaklığına yapılan yatırım Geelynin Avrupa otomotiv pazarına girişini gösterirken, öte yandan uzun bir süredir süregelen spekülasyonları bitirdi. Landesbank Baden-Wuerttemberg şirketinden Stuttgart merkezli analist Frank Biller konuyla ilgili, Daimler AG’de bir Geely hissesi, şirketin elektrikli araçlar gibi yeni uzmanlıklar kazanabilmelerine yardımcı olacak işbirliğine olan inancını gösteriyor. Aynı zamanda bu anlaşma, Daimler için Çinde yeni bir yol açıyor şeklinde bir açıklama yaptı. uzun bir süredir olumlu bir gidişatta seyreden Daimler AG, BMW AG gibi lüks araçlarının yanı sıra, daha çok SUVler ve sportif araçlara da yer vererek sunumlarını genişletti.

Bloombergde yer alan habere göre Daimler AG Sözcüsü Joerg Howe, Almanya merkezli otomobil şirketinin gerçekleşen yatırımı bir güvenoyu olarak gördüğünü dile getirdi. Howe, Li Shufu, Daimlerin çok iyi tanıdığı Çinli bir girişimcidir ve Daimler AG kendisinin yetkinliğine ve geleceğe dönük gelişmelerdeki odağına oldukça takdir etmektedir dedi.

DİĞER GEELY HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu