Haberler

Continental Yeni Bulut Terminali İle Fark Yaratıyor

Dünyanın lider lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden bir tanesi olan Continental, yeni bulut terminalini, Almanya’nın Hannover kentinde organize edilen Continental TechShow 2017 organizasyonunda gün yüzüne çıkardı. Daha önce ana üniteye entegre edilen uygulamaları buluta taşıyan Continental, sürücüye kabinde yüksek konfor sağlayarak en güçlü ve faydalı dijital yardımcısı olmayı hedefliyor.

Continental’ın yeni bulut terminali, daha önceden doğrudan ana üniteye entegre edilen uygulamaları buluta taşıdı. Bu şekilde sistem her an kendisini güncelliyor ve farkı, yeni fonksiyonların eklenmesinin önünü açıyor. Terminalin altyapısında ise HTML5 teknolojisi ile Java Script kullanılıyorJava Script yazılımcılara platformdan bağımsız olarak uygulamalar geliştirme şansını veriyor ve verinin farklı ekranlar da gösterimini de mümkün kılıyor.

Sürücüye Özel Dijital Asistan

Continental’in tanıtımını yaptığı yeni Bulut terminali, sürücünün dijital yardımcısı işlevini görüyor ve her gün ile haftanın farklı zamanlarında sürücünün sergilediği davranışları analiz ederek alışkanlıklarını tespit ediyor. Bu sayede terminal, sürücü sabah işe giderken en çok dinlediği radyo istasyonunu çalmak üzere otomatik olarak ayarlanabiliyor. Diğer yandan navigasyon sistemi ve benzeri uygulamalar da aynı yöntem ile kullanılabiliyor. Örnek verilecek olursa sürücü Çarşamba günleri düzenli olarak spor salonuna gidiyorsa, spor salonuna giden güzergah sistem başladığı an otomatik olarak gösterime giriyor ve böylelikle sürücünün adeta dijital asistanı olarak görev alıyor.

Sisteme yeni fonksiyonlar ve mikro hizmetler dahil edilebildiği için de her zaman güncel kalması sağlanıyor. IBM Red Node, IFTTT (Eğer BU ise ŞUNU yap) ve diğerleri dahil yaygın Nesnelerin İnterneti çözümlerine ek olarak MQTT (Mesaj Kuyruğu Telemetri Taşıma) veya REST (Temsili Durum Transferi) arayüzü gibi standart arayüzleri temel alan sistem, sürücülerin yanı sıra otomotiv sektörünün kullanımına da açık bir şekilde tasarlandı.

Esnek Bilgi-Eğlence Sistemi İşlevi

Continental, Eylül ayında Almanya’nın Frankfurt/Main şehrinde organize edilecek olan Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yeni bulut terminalini, otomotiv sektörünün dışında geniş bir yazılım geliştirme topluluğunun erişimine de sunuyor. Continental’ın bunu yapmasındaki temel amaç ise otomotiv sektöründe uzman olmayan programcıların da standart arayüzler, açık protokoller ve standart yazılım geliştirme araçlarının desteğiyle uygulamalarını ortaya koyabilecek olmaları gösteriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu