Blog

D Segmenti Araçlar ve Özellikleri

D segmenti araçlar, büyük ailelere hitap eden araçları içeriyor. Orta ve üst sınıfa, lüks ve geniş iç hacim sunan d segmentindeki araçlarda motorlu taşıtlar vergisi yüksek olmaktadır. Bunun sebebi ise 1.6 motor hacminden küçük araçların daha az bulunmasından kaynaklıdır.

Otomobil sahiplerinin büyük çoğunluğu, arabalarını değiştirmeyi planladığında genel olarak mevcut arabasından daha üst segmentte bir araca sahip olmayı isterler. Özellikle ailesi ile birlikte sıklıkla yolculuk yapmayı planlayan sürücüler, konfor olarak üst seviyede modeller barından d segmenti araç arayışında olurlar.

D segmentinde konumlanan araçlar; a,b ve c segmentindeki otomobillerin donanımlarına göre daha üst seviyede olurlar. Motor hacimlerinin de 3.0 seviyelerine ulaşabildiği bu araçlar c segmentindeki araçlara göre daha uzun bir yapıda olurlar. D segmentine sahip araçlar arasında Volkswagen Passat, Honda Accord, Ford Mondeo, Mazda 6, Nissan Primera, Opel Insignia gibi sıkça tercih edilen araçlar bulunuyor.

D Segmentindeki Hangi Araçlar Alınabilir?

Satın almaya en uygun d segmenti araçlar arasında birkaç otomobil bulunuyor. Buna ilk örnek olarak 2.0 litrelik VTEC motora sahip 10 ileri otomatik şanzımanı olan Honda Accord gösterilebilir. Ayrıca bu aracın 1.5 litrelik motoru da seçenekler arasında bulunuyor.

D segmenti otomobiller arasındaki bir diğer seçenek ise Opel Insignia. 1.6 litrelik dizel motor hacmi ve geniş donanım seçenekleri ile kullanıcılarını memnun eden Insignia, d segmentinin en çok tercih edilen araçları arasında bulunuyor. Insignia’dan sonra yine çokça tercih edilen bir diğer d segmenti araç ise Volkswagen Passat olmakta. 1598 CC motor gücü ile 100 km’de 4.6 litre civarı yakan araç, özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih ediliyor.

D segmentindeki araçlar arasında Toyota’dan bir aracın bulunmaması doğru olmaz. 1.6 Valvematic 6 ileri düz şanzımanı olan Toyota Avensis, şehir içinde 100 km başına 3.7 litre yakarak kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Güvenlik ve konfor açısından da yeterli düzeyde olan bu araç, d segment statüsünde sıkça tercih ediliyor. Bir diğer örnekte ise Ford Mondeo bulunuyor. Hibrit, benzinli ve dizel motor üniteleri ile sunulan Mondeo’da 1.4 TDCi ve 2.0 TDCi motor seçenekleri de mevcut.

D Segmentinde Bulunan SUV Araç Modelleri

Aracını arazi ve şehirde kullanmayı planlayan kişiler ve yük taşıma ihtimalleri de bulunan kişiler, genellikle d segmentindeki SUV modellerini tercih ediyor. D segmentine sahip SUV otomobil modellerinden en çok tercih edilenleri genel olarak şunlardır;

 • Volvo XC60
 • Mercedes GLC
 • Land Rover Discovery Sport
 • Porsche Macan
 • BMW X3
 • Audi Q5
 • Nissan X-Trail
 • Skoda Kodiaq
 • Kia Sorento

D segmenti SUV modelleri arasındaki bu araçlar, hem motor hem de konfor bakımından sürücüleri memnun etmekte.

D Segmenti Araçların Genel Olarak Avantajları

Üst-orta sınıf olarak da kullanılan d segmenti, geniş kabin ve güçlü motorlar barındırdığı için performans bakımından oldukça güçlü araçları bulunduruyor. D segmenti araçlar, özellikle aile yolculukları ve konfor tutkunları için oldukça ideal.

D segmentine sahip araçların sürücülere sunduğu genel avantajlar şunlardır;

 • Öncelikle daha hafif ve aerodinamik özelliklere sahip olmaları sebebiyle daha iyi yakıt ekonomisi sunuyorlar.
 • Zemine daha yakın bir şekilde konumlandıkları için viraj anındaki görüş alanının daha iyi yakalanmasına olanak sağlıyorlar. Küçük bir detay gibi görünse de bu özellik, birçok sürücünün iyi bir sürüş deneyimi yaşamasına olanak sağlıyor.
 • D segmentindeki araçlar, genel olarak geniş iç hacimi sağlamakta. Bu sayede de yolcuların daha fazla hareket edeceği alan bulunmuş oluyor.

D Segmentinde En Çok Tercih Edilen Araç Hangisi?

Geçen senenin verilerine göre D segmenti kategorisinde, ülkemizde en çok tercih edilen araç Volkswagen Passat olmaktaydı. Aileler ve Premium algısını isteyen kullanıcıların beklentilerini tam olarak karşılaması sebebi ile sıklıkla tercih edilen Passat, tasarım olarak da oldukça şık ve oturaklı bir görünüme sahip.

Bununla birlikte malzeme kalitesi, servis ağı olanakları ve motor performansı ile birlikte en çok tercih edilen d segmenti otomobilleri arasında olan Volkswagen Passat, yakıt tüketimi konusunda da sürücülere kolaylıklar sağlamakta. Yeni Passat modelinin ise 2021 sonlarında veya 2022 başlarında piyasaya sunulması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu