Haberler

DİKKAT!!! CEZA YEMEYİN

1 Temmuz’da trafikte yeni dönem başlıyor. Emniyet ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol uyarınca, bundan böyle, araçların ortalama hızları, otoyollardaki giriş çıkış süreleri üzerinden hesaplanacak ve hız limitini aşan sürücülere ceza kesilecek.

Avukat Cevat Kazma, uygulamanın detaylarını anlattı. Araçların otoyollarda giriş-çıkış yaptıkları HGS/OGS noktaları arasında kat etmiş oldukları mesafe ile süre bilgilerinin ortalama hızlarının tespit etmede kullanılacağını söyledi. Kazma, uygulamanın tuzak radar tartışmalarına son vereceğini ve sürücülere güvenli yolculuk imkanı sağlayacağını sözlerine ekledi. Cevat Kazma, cezalara 15 gün içinde itiraz edilebileceğini de hatırlattı.

Cevat Kazma, uygulamayı örneklerle anlattı: Mahmutbey-Edirne arasındaki 210 km’lik otoban yolunu 1 saat 55 dakikadan daha kısa sürede tamamlayan sürücüler, hız sınırını aşmış sayılacak. Yönetmelikte belirtilen süreyi aşan sürücülere para cezası uygulanacak. Hız sınırını yüzde 10 ila 30 arası aşan sürücülere 154 TL, yüzde 30’dan fazla aşan sürücülere ise 427 lira ceza kesilecek. Sürücülerin, cezaya itiraz etmek için 15 gün süresi olacak. İtirazda bulunmak isteyenler, Sulh Ceza Hakimliklerine başvurabilecek.

Yeni sistem ilk olarak Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Adana-Mersin, Niğde-Şanlıurfa ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında uygulamaya başlayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu