HaberlerFiatVolkswagen

Dizel Skandalında Son İddia: Hile Yazılımını Bosch Yarattı

Yapılan bir araştırmaya göre Volkswagen ve Fiat tarafından emisyon testlerini geçmek amacıyla kullanılan hile yazılımının Bosch tarafından yaratıldığı öne sürülüyor. 

Ortaklaşa çalışan iki üniversitenin çalışması sonucunda yeni bir iddia ortaya atıldı. Söz konusu çalışma, Bosch’un tedarikçisi olduğu yazılımı Volkswagen ve Fiat’ın emisyon skandallarının neden olarak gösteriyor.

“Nasıl Yaptılar? Modern Otomobillerde Emisyon Hile Yazılımlarının Analizi” başlığı altında yapılan çalışma Almanya’daki Ruhr-Universität Bochum ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından ortaklaşa yapıldı. Söz konusu çalışma Avrupa Araştırma Konseyi tarafından da destek gördü. Araştırmanın sonucuna dair iddiaları ise Bloomberg ortaya koydu.

İki üniversitenin akademik çalışması, Bosch’un tedarikçisi olduğu yazılımı Volkswagen ve Fiat’ın emisyon skandallarının sebebi olarak gösteriyor. “Nasıl Yaptılar? Modern Otomobillerde Emisyon Hile Yazılımlarının Analizi” başlığını taşıyan çalışma Almanya’daki Ruhr-Universität Bochum ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından yürütüldü, Avrupa Araştırma Konseyi tarafından da desteklendi. Araştırma sonuçlarındaki iddialar Bloomberg tarafından yayınlandı.

Emisyon testlerinde hile yapmak amacıyla iki türlü mod kullanıldığı belli oldu. Bu modlardan bir tanesi ”gerçek sürüş” iken bir diğeri ise ”onaylama” modu. Onaylama modu otomobilin test aşamasında olduğunu algılayabiliyor. Gerçek sürüş modu ise test dışında otomobilleri satın alan müşterilerce kullanılan mod olarak biliniyor.

 

Bu durumdan etki gören motorlarda Bosch tarafından yaratılmış, hile yazılı ile programlanan EDC17 ECU donanımları yer alıyor. Araştırmayı yürüten araştırmacılar yaptığı açıklamada her iki hile cihazının da Bosch tarafından üretildiği ve sonrasında Volkswagen ile Fiat tarafından bunların kullanıldığına dair güçlü kanıtlar elde edildiğine vurgu yapıldı Fiat’ın söz konusu iddialara konu olan modeli ise 500X SUV

Geçtiğimiz Yıl da Benzer İddialar Çıkmıştı

Bosch hakkında söz konusu durum ile ilgili geçtiğimiz yıl da benzer iddialar gündeme gelmişti. ABD’de emisyon skandalından etkilenen otomobil sahipleri Bosch’a temsilen dava açmışlardı. Açılan davadaki iddia ise Bosch’un yazılımın kullanım amacının farkında olduğu, kasıtlı olarak duruma dahil olduğu söz konusuydu. Bosch ise ürettiği söz konusu yazılım ve donanımların müşterilerin nasıl ve ne amaçla kullandıklarından üretici firmanın sorumlu olamayacağını söyleyerek bu konuda kasıtlı olduğu iddialarını reddetmişti.

Son ortaya çıkan iddialarla ilgili konuya dahil olan 3 büyük şirketten bir açıklama bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu