HaberlerBMWFordVolkswagen

Dört Otomotiv Devinden Dev Ortaklık

Otomotiv sektörünün dört devi yeni bir ortaklık için bir araya geriyor. Volkswagen, Ford, BMW ve Daimler yüksek güce sahip elektrikli şarj istasyonları (HPC) geliştirmek adına ortak bir şirket kurdular.

Volkswagen, Ford, BMW ve Daimler, yüksek güce sahip elektrikli şarj istasyonları kurmak adına bir araya gelip ortak bir şirket kurdular.

Dizel emisyon skandalı ve çevresel faktörler gibi sebeplerden ötürü birçok ülke dizele yakın tarihlerde sınırlama getirmek üzere kararlar aldılar. Bu doğrultuda dünyanın önde gelen otomotiv devleri elektrikli otomobil geliştirmek üzere hızlarını ve yoğunluklarını daha da arttırdılar. Ancak elektrikli otomobil modellerinin sayısı her geçen gün daha da artsa da, şarj konusu şu an için soru işareti oluşturuyor. Volkswagen, Ford, BMW ve Daimler ise bu noktada bir iş birliği yaparak ortak bir şirket kurma kararı aldılar. Bu dört otomotiv devinin kurduğu şirketin merkezi Almanya’nın Münih şehri olacak. Bu şirketin yoğunlaşacağı şey ise Ionity adı verilen yüksek güce sahip elektrikli şarj istasyonları olacak.

Yıl Sonunda Hedef 100 İstasyon

Habertürk tarafından yapılan habere göre, 2018 sonuna kadar Almanya, Norveç ve Avusturya’da 100 adet yüksek güçlü elektrikli şarj istasyonu kurulması asmaçlanıyor. Plan kapsamında istasyonlar her 120 km’de bir olmak üzere konumlandırılacak. Her şarj noktasındaki kapasitenin ise 350 kilovat (kW) planlanıyor.

Söz konusu bu hedefe ulaşabilmek adına bu dört otomotiv devi, otoban hizmetleri şirketi olan Tank & Rast adlı şirkete ek olarak bu şirketin perakendeci Circle K ve enerji devi OMV ile de iş birliği anlaşmaları imzaladı. Hedefler kapsamında 2018 yılının sonuna dek Avrupa şarj standardı (CCS) uyumlu 100 adet istasyonun kurulması hedefleniyor.

Eşit Hisseli Anlaştılar

Söz konusu dört otomotiv devi tarafından ortaklaşa kurulan Ionity adlı şirketten, her bir otomotiv devi yüzde 25’er olmak üzere eşit hisseye sahip olacak. Öte yandan diğer üreticilerine de istasyon ağının daha geniş hale gelmesi adına destek vermelerine izin verilecek.

Ionity adlı şirketin merkezinin Almanya’nın Münih şehri olmasında karar kılındı. Şirket önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren 50 adet üye sayısına ulaşmayı hedefliyor. Ionity CEO’su olarak göreve başlayan Michael Hajesch, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Avrupa pazarında ilk HPC ağının elektrikli araç pazarının oluşmasında uzun menzilli sürüşleri daha kolay hale getirmede etkili olacağını dile getirdi. Hajesch ayrıca diijital ödeme alabilecek altyapıyı da oluşturma amacı güttüklerini sözlerine ekledi.

AYTEMİZ İSTASYONLARINA ELEKTRİKLİ ŞARJ ÜNİTELERİ

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu