Blog

Dünyanın En Büyük Arabası

Dünyanın en büyük arabası olarak tanınan araç, tahmin edildiği gibi ihtişam tutkunu bir zengine ait olmaktadır. Geniş bir araç koleksiyonuna sahip olan bu kişinin çok sayıda lüks arabası bulunuyor. Ayrıca bu araçlar, büyüklüğü ve ihtişamlı renkleri ile müzede de sergileniyor.

Dünyanın en büyük arabası tanımlamasına uyan araç, zengin bir Arap Şeyhi olan Hamad’a aittir. Araba konusunda büyük bir tutkusu olan Şeyh Hamad, geniş bir araba koleksiyonuna sahip. Bu koleksiyon içerisinde arazi araçları, klasik araçlar olduğu gibi dünyanın en büyük arabası unvanına sahip olan araç da bulunuyor.

Normal araç gibi kullanılabilmesi nedeni ile Guinnes rekorlar kitabına giren bu aracın yanı sıra özel olarak üretilen daha büyük boyutlarda araçlar da bulunuyor. Dünyanın en büyük otomobilleri hakkındaki detaylar şu şekilde…

Dünyanın En Büyük Arabası Nerede Bulunuyor?

Şeyh Hamad’a ait olan ve Guinness rekorlar kitabına giren bu araç, Emirates Ulusal Otomobil Müzesi kapsamında sergileniyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi Emirliği içerisinde yer alan bu müze, şehrin yaklaşık 45 kilometre güneyindeki Al Dhafra’da bulunuyor. Oldukça etkileyici arabaların bulunduğu bu müzede Şey Hamad’a ait yaklaşık olarak 200 otomobil bulunuyor.

Dünyanın En Büyük Arabasının Özellikleri Neler?

Bu arabalar arasına iki araç sığdırılabilir. İkisi de Şeyh Hamad bin Hamdan Al Nahyan’a ait olduğu belirtilen araçların birisinin kamyonet, diğerinin de birçok arabadan esinlenerek yapılmış bir otomobil olduğu kayıtlarda mevcut.

Dünyanın en büyük iki aracından biri olan bu devasa kamyonet, 50 tondan fazla bir ağırlığa sahip. İçinde bir yaşam alanı bulunan bu aracın iç kısmında dört adet klimalı yatak odası bulunuyor. Bununla birlikte oturma odası, banyo ve bagaj kapağı terası da bulunan araç, şimdiye kadar üretilmiş en büyük kamyonet unvanını da koruyor.

Diğer aracın uzunluğu ise 11 metre ve ağırlığı da 24 ton. On adet tekerleği bulunan araç, bir arazi aracı ve ön kısmı bir kamyondan nakledilmiş durumda.

Eşi ve Benzeri Bulunmayan ‘Large Spider’

 

Dünyanın en büyük arabası olan bu otomobilin eşi veya benzeri bulunmuyor. Abu Dabi’den Şeyh Hamad’ın sahip olduğu 7.5 metre uzunluğa sahip özel yapım bu otomobil, Fransa’nın Mulhose şehrinde meraklılara sergilendi.

İki gün boyunca, aracın özelliklerini merak edenlere tanıtan Şeyh Hamad, melez otomobili hakkında tüm detaylı bilgileri aktardı. 4×4 araçlara özel ilgi duyduğunu sıklıkla belirten Hamad, ‘Large Spider’ olarak isimlendirdiği bu otomobilin iki farklı araç ile birleşerek oluşturulduğunu belirtiyor.

Araç, Ford F550 model bir kamyonet şasisi üzerine Jeep Wrangler kasasının koyularak kaportanın uzun hale getirilmesi ile oluşturuluyor. Motor ve yürüyen aksam kısmında herhangi bir değişim olmadığını belirten Hamad, aracın üzerinde V8 6 litre 400 beygirlik dizel motorun olduğunu aktarıyor. Ayrıca Ford şasisi üzerine Jeep konulmasının sebebini de 4 x 4 arabaların bir sembolü olduğunu düşündüğü için yapıldığını belirtiyor. Bununla birlikte bu otomobilin normal bir araç olarak da kullanılabileceği biliniyor.

160 Kilometre Hıza Ulaşabiliyor

Dünyanın en büyük arabası olarak nitelendirilen bu otomobil, 7,5 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğinde ve 2,5 metre yükseklikte. Devasa bir görünüme sahip olan Large Spider’ın ulaşabildiği maksimum hızın ise 160 km/s olduğu belirtiliyor.

Özel Üretim Dodge Power Wagon

Large Spider haricinde dünyanın en büyük araçları arasında olan Dodge Power Wagon, şu özelliklere sahip: Oldukça büyük ve güçlü olan bu araç, herhangi bir kullanım alanına hizmet etmeyecek şekilde özel olarak geliştirildi.

Gösteriş ve güç sembolü olarak tasarlanan bu araç, 1950 yıllarında üretilen Dodge marka otomobilin özel olarak geliştirilmesi sonucunda insanlara sunuluyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük otomobilleri arasında olarak gösterilen bu araç, Arap Milyarder Seikh Hamad’a aittir. Aracın içerisinde klimalı dört yatak odası, salon ve banyo bulunuyor.

Tekerlekli bir ev konumunda olan aracın arka kısmı istenildiği zaman açılarak teras haline getirilebiliyor. Hem korkutucu büyüklükte, hem de huzurlu bir yaşam alanı olarak sunulan bu aracın ne kadar yakıt tüketimi yaptığını düşünmek de görüntüsü kadar korku verici olmalı…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu