Öne Çıkan YazılarBlog

Dünyanın En Pahalı Arabası

Pek çok insan için araba tutkusu bir taşıt olmaktan çok daha fazla anlam barındırıyor. Bu anlamda özellikle üst segment arabaların zaman zaman bir sanat eseri hükmünde ele alındığını bile söylemek mümkün. Peki dünyanın en pahalı arabası hangisi hiç merak ettiniz mi? Gelin önce dünyanın en pahalı arabasına bir göz atalım. Daha sonra da yazımıza dünyadaki diğer en pahalı arabaları inceleyerek devam edeceğiz.

Dünyanın En Pahalı Arabası: Ferrari 250 GTO 1963 Model

Öncelikle arabalar hakkında pek bilgi sahibi olmayan okuyucularımız için belirtelim. 1963 model bir aracın günümüzün en pahalı aracı olması hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü aksine değerli arabalar listesinin büyük çoğunluğu klasik arabalardan meydana gelir. Geçtiğimiz yıllarda 18 milyon dolarlık değeriyle Bugatti La Voiture Noire marka klasik araç en pahalı araba olarak lanse ediliyordu. Ancak Ferrari 250 GTO 1963, oldukça yakın bir zamanda Bugatti’nin rekorunu egale etti.

Sizi hiç bekletmeden hemen fiyatını söyleyelim. Ferrari 250 GTO 1963 model aracın fiyatı tam olarak 70 milyon dolar. Her ne kadar ülkemizde döviz kurları değişkenlik gösterse de bu fiyat yaklaşık olarak 550 milyon liraya karşılık geliyor. Gerçekten dudak uçuklatan bir rakam olduğunu itiraf etmeliyiz. Peki Ferrari 250 GTO’yu bu kadar değerli kılan ne?

Bu noktada ilk olarak aracın sadece 39 tane üretildiğini söylemek gerekiyor. WeatherTech’in CEO’su David Macneil tarafından alınan aracın bir özelliği de geçmişte Tour de France’da Ferrari adına yarışması. Ayrıca katıldığı yarışlar arasında bir de galibiyet yer alıyor. Bu açıdan aracın özel bir koleksiyon ürünü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknik özellikler açısından baktığımızda ise Ferrari 250 GTO 3000 cc hacminde 12 silindirli bir motora sahip. 1960’lı yıllarda üretilen bir araca göre son derece hızlı olan Ferrari 250 GTO’nun ibresindeki son hız 280 km/s. Ayrıca aracın 100 km/s hızına ulaşması ise yaklaşık olarak 4.5 saniye sürüyor. Son bir ilginç bilgiyle Ferrari 250 GTO 1963’ü bir kenara bırakalım. Bugün 70 milyon dolara satılarak en pahalı araba kabul edilen aracın çıktığı yıl satıldığı fiyat ise sadece 18 bin dolardı.

Dünyanın En Pahalı Arabaları

Şimdi bir de müzayede arabaları dışındaki araçlara göz atalım. Çünkü müzayedelerdeki ürünlerin koleksiyonerler için olduğu göz önüne alınırsa fiyatlarının olağanüstü bir biçimde artması şaşırtıcı değil. Ancak bu listemizde yer alan araçlar ise henüz standart satışta olan araçlar. Üstelik buna rağmen dudak uçuklatan fiyatlara sahipler:

  • Pagani Zonda HP Barchetta: Müzayede araçlarını bir kenara bıraktığımızda dünyanın en pahalı arabası olarak Pagani Zonda HP Barchetta’yı öne çıkarabiliriz. 17.5 milyon dolar değerindeki aracın yalnızca üç modeli mevcut.
  • Rolls-Royce Sweptail: 12.8 milyonluk değeriyle Sweptail 2017 yılının en pahalı arabasıydı. Gerçi günümüzde de yalnızca ikinci sıraya düştüğünü göz önüne alırsak hala en tepede olduğunu söyleyebiliriz. Dört yıldan uzun bir sürede üretilen araç pek çok araba tutkununun favorileri arasında bulunuyor.
  • Bugatti La Voiture Noire: 12.5 milyon dolarlık fiyat etiketine sahip olan araç en pahalı araçlar listemizde üçüncü sırada yer alıyor. Klasik araçların şıklığını günümüzün spor araç modasıyla birleştiren La Voiture Noire gerçekten sıradışı bir görünüme sahip.
  • Bugatti Centodieci: En pahalı ilk dört araç içerisinde iki Bugatti modeli olması şaşırtıcı değil. 9 milyon dolar değerindeki araç Bugatti’nin 110. yılını taçlandırması amacıyla üretilmişti.
  • Mercedes Maybach Exelero: Mercedes’in olağan şıklığını koruyan Exelero ilk olarak 2004 yılında piyasaya çıktı. Saatte 350 kilometreye kadar çıkabilen aracın güncel fiyatı 8 milyon dolar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu