Haberler

Elektrikli Kamyonlar 5 Dakikada Şarj Edilecek

Alman otomotiv devi Daimler, AG’nin elektrikli kamyonlarda yer alacak piller için hızlı şarj teknolojisi üretimi üzerine çalışmalar yapan İsrail merkezli şirket StoreDot adlı firmaya 60 milyon dolar yatırım yapacağı kaydedildi.

Daimler’in elektrikli kamyonlarda yer verilecek piller için 5 dakikada tamamen dolan şarj teknolojisi üzerine çalışan İsrail merkezli şirket olan StoreDot’a 60 milyon dolar yatırım yapacağı dile getirildi.

Daimler tarafından yapılan açıklamaya göre, şirketin kamyon departmanının yatırım yapacağı nanoteknoloji malzemeleri üretimi yapan StoreDot’a bir yönetim kurulu üyesi atanacağı da açıklandı.

İsrailli şirketin nanoteknoloji üzerinde yaptığı çalışmalar ve araştırmalar ile elektrikli araç pillerinin tamamen dolum süresinin, akaryakıt ile tamamen dolum süresine eşitleneceği açıklanırken, yapılacak söz konusu yatırım ile bu sürecin çok daha hızlı bir şekilde ilerleyeceği ve dolayısıyla bu teknolojinin daha hızlı bir şekilde geliştirileceği de vurgulandı.

Elektrikli Araçlar Yalnızca 5 Dakikada Şarj Olacak

StoreDot, geliştirdiği flashbattery pilleri sayesinde çalışan elektrikli araçların yalnızca 5 dakikada tamamen dolu şarj seviyesine erişerek 480 km menzile sahip olacaklarını daha önce duyurmuştu. (İlgili habere haber sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.)

Firma, cep telefonlarında ve elektrikli araçlarda yer verilmek üzere geliştirdiği pilleri karbon bazlı karışımlar ve nano-materyaller daha güçlü bir hale getiriyor. Gelişimi yapılan söz konusu pillerin yakın gelecekte şu an halihazırda kullanılan lityum-iyon pillerin yerine geçeceği de konuşuluyor.

İsrailli firma StoreDot’a göre daha evvel de Güney Koreli telekominikasyon devi Samsung’un yatırım iştiraki Samsung Ventures, Rus milyarder Roman Abramoviç’in ‘Norma Investment’ şirketleri ile İsrailli Girişimci Moshe Hogeg’in “Singulariteam” fonu da yatırım yapacağını duyurmuştu.

STOREDOT 5 DAKİKADA ŞARJ EDİLEBİLEN OTOMOBİL BATARYASI ÜRETİYOR

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu