Haberler

Elektrikli Otomobil Trendi İvme Kazanıyor

İlk kez üretimi 1997 yılında Japonya’da yapılan elektrikli otomobiller, günümüzde hızlı bir şekilde trend olma yolunda ilerliyor. Dev otomobil şirketleri ise gelişen ve değişen teknolojilerin otomotiv sektöründeki öncüleri olarak elektrikli otomobil üretimlerini yükseltiyorlar. 

Hızla büyüyen ve yükselen teknoloji yaşamın her alanına etkide bulunduğu gibi otomobil sektörünü de etkiliyor. Hızla gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşullarımız elektrikli otomobil üretimlerini de pozitif anlamda etkiliyor. Üretimi ilk kez 1997 yılında Japonya’da yapılan elektrikli otomobiller günümüzde trend olmaya başlıyor. Nitekim yakıtlı otomobillerin çevreye zararı, daha maliyetli olması gibi faktörler bu trendin yükselmesinde etkili oluyor.

Bu doğrultuda gelecek planlamalarını yapılandıran otomotiv sektörünün devleri elektrikli otomobil üretimi üzerine çalışmalarına hızla devam ediyor. Bu durumu araştıran medya takip ajansı PRNet, dünya genelinde elektrikli otomobil kullanımı ile ilgili medya araştırması yaptı. Medya’da da oldukça fazla yer edinen elektrikli otomobiller Ajans Press ve PRNet’in ortak incelemesine göre son 6 ayda 3 bin 301 habere konu oldu.

“Küresel Elektrikli Araç Rapor”’una Göre Artışın Sebepleri

Uluslararası Enerji Ajansı’nın “Küresel Elektrikli Araç Rapor”unda yer alan bilgilere göre; elektrikli otomobil sayılarındaki artışın ana sebeplerinden bir tanesi hükümet yetkililerinin politikaları gösteriyor. Nitekim dünya genelinde birçok hükümet çevreyi korumaya ve enerji verimliliğine yönelik teşviklerde bulunuyorlar.

Yüzde 60 Artış Yaşandı

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde elektrikli otomobillerin sayısında yüzde 60 bir artış yaşanarak 2 milyon seviyelerine yükseldi. Bu araçlar için yapılan elektrikli şarj istasyonlarının sayısı ise 2.3 milyon civarına çıktı. Avrupa bazında bu otomobillerdeki artış geçtiğimiz yıl yüzde 2.9 olarak gerçekleşmiştir.

En Çok Tercih Edildiği Ülkeler

Dünya genelinde elektrikli otomobil kullanımının en yaygın olduğu ülkelerin başını Çin çekiyor. Bu devleti ise ABD ve Norveç takip ediyor. Avrupa genelinde ise bu otomobillerin en çok tercih edildiği ülkeler İspanya, Almanya ve Birleşik Krallık olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de Durum Ne?

Yeni nesil otomobil projeleri olan elektrikli otomobiller Türkiye’de de üretime başladı. Üstelik ”Yerli” damgası ile… Şu an elektrikli otomobiller Konya, Eskişehir, İzmir ve Elazığ gibi illerimizde toplu taşıma aracı olarak hizmet vermektedir. Öngörüler ise bu yeni nesil otomobillerin kullanımının Dünya’ya paralel olarak Türkiye’de de yakın gelecekte artması olarak gösteriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu