Elektrikli ArabalarFoto GaleriHaberlerTeknolojiTesla

Elon Musk Yeni İddia Getirdi: Tamamen Otonom Sürüş Yapılacak

Elon Musk Twitter hesabında iddialı bir Tesla otomatik pilot açıklamasında bulundu.

Gelişmiş kameralar ve sensörlerle otonom sürüş sağlayan araçlar hakkında Elon Msuk yeni bir iddia getirdi. Tesla’nın ABD’nin bir ucundan diğer ucuna otonom sürüş yapılacağını açıklamıştı. Bunu henüz gerçekleştirmeyen Musk bir başka iddiayı gündeme getirdi. Buna göre aracında “Full Self-Driving” sistemi bulunan her Tesla sürücüsü, bu yıl içerisinde Los Angeles’tan New York’a tamamen sürücüsüz kontrol moduyla yol alabilecek.

Böylece sürücüsüz otomobil kullanımını bir hayal olmaktan çok gündelik ve istenen her an yapılabilir olmasını sağlamaya çalışıyor.

tesla

Araçlarını yakın zamana kadar Nvidia tarafından üretilen bir bilgisayar sistemiyle donatan firma artık kendi çözümünü kullanıyor. Bilgisayarın kalbinde firmanın kendi geliştirdiği bir işlemci yer alıyor. Bu işlemci Elon Musk tarafından dünyanın en iyi işlemcisi olarak övülüyor.

Otonom sürüşe özelleştirilen işlemci, bünyesinde tam 6 milyar transistör barındırıyor ve Nvidia imzalı işlemciden tam 21 kat daha iyi performans veriyor. Firmaya maliyeti şaşırtıcı şekilde yüzde 80 oranında daha düşük olan yeni donanım, saniyede tam 36 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı