Araba VideolarıHaberlerTesla

Elon Musk’ın Tünel Projesi Hayata Geçiyor

Boring Company’nin inşaatını üstlendiği ve uzun süredir yapım aşamasında olan Musk’ın iddialı projelerinden olan kanal projesi hayata geçiyor.

ABD’li milyarder Elon Musk, üzerine uzun süredir çalışılan tünelin açılışını gerçekleştirdi. Boring Company’nin Los Angeles kentinde inşa ettiği tünelin toplam uzunluğu 1.83 kilometreyi buluyor.

Musk’ın projesi kapsamında, otoyolda ilerleyen araçların belirli istasyonlardan yer altındaki tünele geçiş yapabilmesi ve böylece trafiğe takılmadan yol alınabilmesi hedefleniyor. Öyle ki, tünel tam kapasite ile çalıştığında, ‘paten’ denilen yolcu ve otomobil taşıma platformlarından oluşan ve yeraltı şebekesine indiğinde de elektrik enerjisi ile ilerleyebilen bir sistemi bünyesinde barındıracak.

Şehirdeki trafik yoğunluğunu azaltmak için yapılmış olan proje şimdilik sadece ilk etabı açılan tünelin ileride Boring Company ve SpaceX’in merkezlerinin bulunduğu Hawthorne arasında ulaşımında kullanılacak.

Şirket geçen ay Batı Los Angeles’taki 4.3 kilometre uzunluğundaki tünelinin planlarını paylaşmıştı. Los Angeles’ın yanı sıra, şirketin Chicago, Washington, D.C. ve Maryland’in şehir merkezlerinde de tünel inşa etme planları da mevcut.

Tünel; klostrofobi şikayeti olmayan insanlar için bile oldukça dar görünürken, büyük araçların geçmesinin mümkün olmadığı düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu