PorscheHaberler

Emisyon Skandalı Porsche’ye Sıçradı

Dünyanın en güvenilir otomobillerinin başında gelen Alman markaları, emisyon skandallarıyla çalkalanıyor. Son skandalın başrolünde Porsche yer alıyor..

Volkswagen, Audi ve Mercedes’ten sonra, lüks spor otomobil üreticisi Porsche’de de emisyon değerlerini düşük gösteren program tespit edildi.

Tespiti yapan, Alman Federal Taşıtlar Dairesi (KBA)… Daire, Porsche’nin V6 dizel motorlarda yasa dışı program kullandığını belirledi. Yapılan açıklamaya göre, kullanılan program, aracın test durumunda olduğunu tespit ediyor ve hemen devreye girerek emisyon değerini mevcut değerden düşük gösteriyor.

Ulaştırma Bakanlığı Devrede

Skandala Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobridt müdahale etti. Bakan, Alman Federal Taşıtlar Dairesi’nin, Porsche’den Avrupa çapında V6 dizel motoru kullanılan Macan ve Cayenne model 22 bin aracını geri çağırmasını isteyeceğini açıkladı.

Bakan ayrıca, Porsche Cayenne’ın 3 litrelik TDI modellerinin trafiğe tescilinin durdurulduğunu da duyurdu.

Porsche tıpkı Audi gibi Volkswagen grubu bünyesinde yer alıyor.

İlk skandal 2015 yılında patlak vermişti. Volkwagen’in (VW) dizel motorlarda emisyon değerlerini düşük göstermek için özel bir program kullandığı ortaya çıkmıştı. Bu skandal, dünya çapında 11 milyon otomobili etkilemişti.

Volkswagen grubunun dizel skandalından kaynaklanan zararının 20 milyar Euro’yu bulduğu belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu