GündemHaberler

Engelli Arabası Nasıl Alınır? Engelli Arabası Nasıl Satılır? Kimler Kullanabilir?

Engelli Arabası Nasıl Alınır? Engelli Arabası Nasıl Satılır? Kimler Kullanabilir?

1) Engelli Arabası ÖTV Muafiyetiyle Nasıl Alınır?
2) Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir?
3) Engelli Araçlarında Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?
4) Gazi ve Şehit Yakınları ÖTV Muafiyetiyle Araç Satın Alabilir mi?
5) Engelli Araçları Nasıl Satılır?
6) Tadilat Aranan ÖTV İstisnası Nasıl Uygulanır?
7) Tadilat Aranmayan ÖTV İstisnası Nasıl Uygulanır?

Doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkan özürlülük durumunda engelli vatandaşların çeşitli ihtiyaçları ve zaruretleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için hazırlanan çeşitli hak ve imtiyazlar bulunuyor. Daha konforlu ve güvenli yaşamaları için devlet tarafından özel ayrıcalıklar hazırlanıyor. Araç satın alma, araç satma, araç alımında ötv indirimi uygulanması gibi avantajlarla ilgili merak edilen birçok soruya cevap verecek ve engelli bireylere tanınan haklardan bahsedeceğiz.

1-Engelli Aracı ÖTV Muafiyetiyle Nasıl Alınır?

Engelli aracı ÖTV muafiyetiyle satın almak isteyenler için çeşitli şartlar getiriliyor. Kişinin engel oranına ve yaşına göre bu şartlara uygunluğu inceleniyor. Engelin nedenlerine ve türüne bakılmaksızın yüzde 90 ve üzerinde engellilik raporu olanların araç satın almada dikkat etmeleri gereken maddeler şu şekildedir;

 • 18 yaşın altında ise ebeveynleri ile muvafakat belgesi almak zorundadır. Muvafakat belgesi engelli kişinin yetkisi olduğunu gösteren bir tür izin belgesidir. Muvafakat belgesi noterden alınır ve noter tarafından onaylanır.
 • 18 yaşın üzerinde ve akli melekeleri yerinde ise kişi işlemlerini kendisi yapabilir.
 • 18 yaşın üstünde ve akli melekeleri yerinde değil ise engelliye bakmakta olan yakının onayı gereklidir.
 • 18 yaşın altında anne ve babası boşanmış çocuk için velayetini almış olan üzerine işlemler yapılır.
2-Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir?

Eski yasada engelli aracını kullanabilmek için birinci ve ikinci dereceden yakınlık şartı aranırken yeni yasa ile bu şart kaldırıldı. Engelli bireyin aracını akraba ve vasi şartı aranmaksızın her birey kullanabilir. Yüzde 90 ve üzeri raporlu kişi aracını ülke sınırları içinde satın almışsa herkes kullanabilir. Yurtdışından alınmış engelli araçlarını kullanmak için üçüncü derece yakınlık şartı hala geçerlidir. Yurtdışından ithal edilen araçların izni olan kişiler dışında kullanıldığı tespit edildiğinde araç trafikten men ediliyor.

3-Engelli Araçlarında Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır? 

Engelli Arabası ÖTV istisnasından faydalanarak alındığında trafik tescil kuruluşunca tescil işlemlerinin yapılması sırasında çeşitli şartlar getiriliyor.

 • Engellinin özel donanımlı aracının tescil belgesine ilgili gümrük müdürlüğü izni olmadan satılması, devredilmesi ve hibe edilmesi kiralanması, ödünç verilmesi ve özel donanımın kaldırılması yasaktır şerhi getiriliyor.

 • Özel donanımı olan yüzde 90’ın altında engellilik derecesi engellilerin ilk iktisapta tescil belgelerine, iktisap tarihinden itibaren beş yıl içinde ÖTV ödemeden aracın satışı, hibesi, devredilmesi, özel donanımın kaldırılması yasaktır şerhi getiriliyor.

 • Özel donanımı olmayan yüzde 90 ve üzerinde engellilik derecesi olan engellilerin ilk iktisapta tescil belgelerine, iktisap tarihinden itibaren beş yıl için ÖTV ödemeden araç satışı, hibesi, devri yasaktır şerhi getiriliyor.

 • Yurtdışından satın alınan engelli aracının bir başka engelliye devri gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır. Engelli vefat ettiği takdirde varislerinin katılımı dahilinde devir ve tescil işlemleri yine gümrük müdürlüğünün izni ile yeniden değerlendiriliyor.

4-Gazi ve Şehit Yakınları ÖTV Muafiyetiyle Araç Satın Alabilir mi?

Engellilere tanınan ÖTV muafiyeti hakkı gazi ve şehit yakınlarına da tanınıyor. Gazi ve şehit yakınları ÖTV ödemeden binek sınıfındaki otomobilleri satın alabiliyorlar. Engelli bireyler ÖTV muafiyetinden yararlanırken motor silindir hacmi sınırlaması getiriliyor. Gazi ve şehit yakınları en fazla 200 bin TL fiyat tutarını aşmayacak binek araçları satın alırken silindir hacmi sınırlamasından muaf tutuluyorlar.

5-Engelli Araçları Nasıl Satılır? 

Engelli Araçları Nasıl Satılır? Engelli bireylerin sadece araç alımında değil araç satışı yaptığında da bazı kuralları göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Araç satışlarını yapabilmeleri için çeşitli yöntemler bulunuyor.

Engelli Arabası

 • Engelli Aracının Bir Başka Engelliye Satılması İşlemi

Engelli kişi satış yapmak için noterde satış tescil işlemleri belgesi oluşturarak geçici bir belge alır. Satış aşamasında bu geçici tescil belgesi kullanılıyor. Tescil işlemi yapıldıktan sonra aracı satın alan engelli araçta yeni düzenlemeler uygulayabilir. Bunun için değişim projesi hazırlanmalıdır. Son aşamada ise aracı satın alan engelli birey yaşadığı bölgedeki trafik tescil kuruluşuna başvurarak araç tescil belgesini oluşturuyor. 

 • Engelli Aracının Engeli Olmayan Kişiye Satılması İşlemi

Engelli aracı engelsiz bireye satılırken engelli satış işlemlerinde geçerli prosedürlerin aynısı yapılır. Engelli aracının plakasındaki engelli ibaresi trafik tescil kuruluşu tarafından kaldırılıyor.

 • Engelli Aracının Diplomatik Bir Kuruma-Şahısa Satılması İşlemi

Engelli aracı diplomatik bir kurum ya da kişiye satılırken yapılan noter ve tescil işlemleri diğer engelli araç satışındaki aşamalarla aynı. Noterin tarafından satış tescili belgesi ücreti ve motorlu araç trafik belge ücreti alınıyor. Engelli aracı satışlarından tek farkı Dışişleri Bakanlığı takrir belgesi alınmasıdır. İlgili aracın bilgileri trafik tescil kuruluşunca ibraz edilerek bu belgeye aktarılıyor. Aracın muayenesi ve gerekli onarım işlemleri yapılacaksa ibraz bu belge üzerinden hazırlanıyor. 

 • Engelli Aracının Yabancı Kuruma veya Şahısa Satılması İşlemi

Engelli aracı yabancı şahıs ya da şirkete satılırken uygulanan ekstra bir işlem yoktur. Engelli aracının normal kişiye satılırken uygulanan işlemler yapılır. Trafik tescil kurumu tarafından aracın plakası yabancı şahsa veya kuruluşa satıldığını belirtici düzenleme yapılır.

6-Taşıtta Tadilat Aranan ÖTV İstisnası Nasıl Uygulanır?

Tadilat aranan ÖTV istisnasından, yüzde 90 ve üzeri engellilik oranı olup aracı şahsen kullanamayacak derecede fonksiyon kaybı olanlar yararlanabilirler. Taşıtta tadilat aranan istisna uygulaması araç kullanımında fonksiyon kaybı engeli olanların istifade edebilirler. Tekerlekli sandalye zorunluluğu olan engelliler Engelli Sağlık Kurulu’ndan alacakları rapor ile bu hakka sahip olur. Araç kullanımını imkânsız kılan bu engellilik durumunda malul veya engelli yakını aracı kullanır.

6a-Hangi Araçları Satın Alabilirler?

 • Yük taşımasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu taşıma kapasitesi istiap haddinin %50’sinin altında olan,
 • Motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü geçen taşıtlar,
 • Maksimum oturma kapasitesinin 9 olduğu,
 • 3,5 tonu geçmeyen ağırlığı olan ve yolcu taşıma kapasitesi yüzde 50’nin altında olan araçlar satın alınabilir.

7-Taşıtta Tadilat Aranmayan ÖTV İstisnası Nasıl Uygulanır?

Yüzde 90 ve üzeri engelli olan bireyler taşıtta tadilat aranmayan ÖTV istisnasından yararlanabilirler. Engelli aracı isterse kendisi isterse yakını kullanabilir. Özel bir tertibat şartı aranmaz. Görme, konuşma, işitme, zihinsel engeli ya da böbrek rahatsızlığı olanlar da uygulamadan yararlanabilir.

7a-Hangi Araçları Satın Alabilirler? 

 • Motor hacmi sınırlaması kaldırılan panelvan, otomobil, arazi taşıtı, ATV, pick-up, SUV ve benzeri araçları satın alabilirler.

 • 2020 yılında alınan yeni kararla aracın ÖTV ve diğer vergilerle toplam maliyeti 303.200 TL’yi aşmıyorsa ÖTV ödenmez.

 • Motor silindir hacmi sınırlaması olan kamyonet, pick-up, van, panelvan benzeri araçlar 2800 cm³ veya altında silindir hacmine sahipse fiyat sınırı yoktur ve ÖTV ödenmez.

İlginizi Çekebilir:
Pikap Araçlar
Spor Arabalar
En Ucuz Sıfır Araba Modelleri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu