Haberler

Engelliler İçin ÖTV Muafiyeti Değişti

Engelliler için ÖTV muafiyeti ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. İşte detaylar…

Engelli vatandaşlar için ÖTV muafiyeti ile ilgili yeni düzenleme geliyor. Engelli vatandaşlar için ÖTV muafiyeti, motor hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyen ve vergisiz fiyatı 90 bin TL’yi aşmayan araçlara  uygulanmaya başlanacak.

Engelliler için ÖTV muafiyeti ile ilgili yapılan yeni düzenleme ile birlikte şu anki otomobil fiyatları baz alındığında, vergi ile birlikte fiyatı 170 bin liraya kadar araçlar satın alınabilecek. Öte yandan yılbaşından itibaren uygulanmaya başlanacak yeni değerleme ile birlikte fiyatı 195 bin TL’yi aşmayan araçlar satın alınabilecek.

”50 Milyar TL Tutarında Kaynak Ayrıldı”

Yeni getirilen düzenleme ile ilgili görüşlerini bildiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu sene bütçede dezavantajlı gruplar ve sosyal devlet uygulamaları kapsamında 50 milyar TL tutarında kaynak tahsis edildiğini, bu miktarın bütçenin yüzde 8,9’una denk geldiğini dile getirdi.

Vergisiz fiyatı 90 bin TL’yi aşmayan araçların satın alınabilmesi ile ilgili gelen araç sınırlaması ile birlikte otomobillerin yaklaşık yüzde 16’sının kapsam dışı bırakıldığını, yüzde 84’ünün ise aynı şekilde alınmaya devam edileceğini dile getiren Ağbal, yeni yıl (2018) ile birlikte yeniden değerleme ile vergili fiyatı 200 bin lirayı aşmayan araçların satın alınabileceğinin altını çizdi.

ZİRVEDEN ÖNEMLİ MTV AÇIKLAMASI GELDİ

DİKKAT!.. MTV ZAM ORANLARI GÜNCELLENDİ

MTV’DE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ

ÖTV’SİZ AKARYAKIT MI GELİYOR?

YERLİ OTODA ÖTV MÜJDESİ GELDİ

2017 FIAT EGEA ÖTV ZAMLI GÜNCEL FİYAT LİSTESİ

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. ya benim anlamadığım hafif ticari araclarda fiyat niye değişiyor bana geniş bagajlı arac lazım ama tiçari oldugu için ötv farklı oluyo bilmem anlatabildimmi

  1. bence ben yanlıs goruyorum eyerkı devletımız engellılere deyer verıp bu hakkı tanıyorsa bence cok yanlıs bı duzenleme yapılmıstır ve bırde suna dıkkat cekıyorum maden devletımız engellı ıcın otv mtv almıyorsa kvd neden alıyor bu bence hıc hos deyıl devlet olarak eyerkı bu hakkı tanıyorsak o zaman hıc bır vergı alınmaması gerek ve bu duzenleme hıc hos bı duzelenme deyıl motor hacmını yukselmıs olarak duzenlemıs zaten 200 bın tl ye hangı 2000 motor hacmı olan arabayı alıcaklar bence alay gecer gıbı bır duzenleme yapılmıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı