Haberler

Erdoğan Yerli Otomobil Üretimi İçin ‘Babayiğit’leri Açıkladı

ERDOĞAN YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ İÇİN ‘BABAYİĞİT’LERİ AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de yapılan imza töreninde, yerli otomobil üretimi ile ilgili projeyi üstlenen 5 firmayı açıkladı.
Yerli otomobil projesini, 5 yerli firma, “Ortak Girişim Grubu” (OGG) çatısı altında üstlenecek.

YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNDE PROJEYİ ÜSTLENEN FİRMALAR AÇIKLANDI
Söz konusu grubu meydana getiren dev Türk şirketleri, ilgili anlaşma için imzaları atmak üzere Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Törende ilk sözü Başbakan Binali Yıldırım aldı. Ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, OGG’yi oluşturan firmaları kamuoyuna duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de otomobil satışlarının bir hayli yüksek olduğuna vurgu yaptı, halen bir yerli otomobilin bulunmamasının bir ayıp haline geldiğini söyledi. Yerli otomobil üretimi konusunda her türlü desteğe hazır olduklarını dile getiren Erdoğan, ihtiyaç halinde Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir ekip oluşturabileceklerini de sözlerine ekledi.

‘GECİKME İSTEMİYORUZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobil üretimi için tarih de verdi. Yerli otomobilde ilk gösterimin 2019 yılında yapılmasını isteyen Cumhurbaşkanı, 2021 yılında da yerli otomobil satışlarının başlaması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, ”Projede en küçük bir gecikme ya da aksama bile istemiyoruz” uyarısında bulundu.

‘Elektrikli de Olur’
TÜBİTAK bünyesinde çalışmalar yapan platformun, OGG’nin emrinde olduğunu da hatırlatan Erdoğan, direkt olarak hibrit ve elektrikli otomobile yönelik çalışmanın kendilerini daha çok mutlu edeceğini dile getirdi.

‘İlk Ben Satın Alacağım’
Erdoğan konuşmasında ilk yerli otomobile talip olduğunu da söyledi. Cumhurbaşkanı, ”Şimdiden söylüyorum, satışa çıkaracağınız otomobili ücretini ödemek suretiyle ilk ben satın alacağım” diye konuştu.

İşte Erdoğan’ın açıkladığı ‘5 babayiğit’…

Anadolu Grubu,
BMC,
Kıraça Holding (Karsan Otomotiv),
Turkcell,
Zorlu Holding (Vestel).

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu